ZWYCIĘŻYŁA „NARODZONA MIŁOŚĆ”

Grudzień jest miesiącem kolędowania, zbliżają się bowiem najcieplejsze, choć zimowe święta – Boże Narodzenie. Jak co roku od szesnastu lat byliśmy świadkami zmagań uczestników XVI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Kolęda, pierwotnie radosna pieśń noworoczna, współcześnie związana jest z Bożym Narodzeniem, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, dzisiaj tworzona przez najlepszych poetów i kompozytorów.

Przesłuchania – poinformowała organizatorka eliminacji, p. Renata Gacek – trwały 5 dni, przesłuchanych zostało 149 podmiotów wykonawczych, czyli ponad 1200 uczestników: przedszkolaków, uczniów szkól podstawowych, III klas gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych, przybyłych z diecezji Sosnowieckiej, Śląska, Małopolski.

Finały eliminacji odbyły się przy udziale znamienitych gości – ks. bp. Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej Piotra Skuchy, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusza Kaczmarka, przyjaciela festiwalu; radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Marii Materli, Naczelnik Wydziału Edukacji; Irenę Wojtanowicz-Stadler i ks. kapelana Piotra Nogi.

W tej edycji, podobnie jak w minionych, rywalizacja była na wysokim poziomie, a zapał i radość uczestników można było zaobserwować podczas występów na scenie. Należą się wielkie brawa i pokłony skierowanie do artystów oraz osób, które pomagały w przygotowaniach do konkursu, ponieważ profesjonalizm i perfekcyjne wykonanie zrobiły wrażenie.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać kolęd, pastorałek, pieśni religijnych, wykonywanych przez wybranych zwycięzców konkursu: Kapelę podwórkowa „Old Bobrorze”, Alicję Bąk, Małgorzatę Piegzik, Wesołe Jedyneczki, Wiktorię Siudyk, Kingę Kasprzyk, Akademię Schola Gaudete, Magdalenę Wydriński, Natalię Siekierkę i Zosię Tabak.

Grand Prix XVI edycji zdobyła artystka młoda, obiecująca, z marzeniami Natalia Siekierka. Niezwykle skromna, z anielskim głosem piosenkarka oczarowała widzów. Zwyciężczyni wykonała znaną pieśń „Oto dziś narodziła się miłość”, dzięki której skradła serca jury.

Tegoroczny koncert odbył się po raz pierwszy na deskach sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie, gdzie łatwiej było zadbać o wyśmienitą akustykę, zapewnić wygody wykonawcom i widowni. Lecz nieco zabrakło podniosłego, religijnego nastroju, właściwego kościelnemu wnętrzu. Stąd zapewne ksiądz biskup poskąpił błogosławieństwa, choć pożegnał się z wykonawcami i widownią słowami: „Musimy coś zrobić, aby miłość narodziła się w nas!”

Eliminacje do XVI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie odbyły się tradycyjnie pod patronatem ks. bp. Piotra Skuchy, Prezydenta Miasta Jaworzno Pawła Silberta oraz (po raz pierwszy) w-ce Marszałka Sejmiku Śląskiego Dariusza Starzyckiego. Wyróżnionym dziesięciu zwycięzcom jaworznickich eliminacji życzymy szczęścia w finałach będzińskich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.