ZWYCIĘŻYŁA – MAGDALENA RĘBISZ

Show pod nazwą Koncert Laureatów „Złotej Kantyczki” – co było do przewidzenia, zapełnił widownię sali widowiskowej MDK im. Jaworzniaków. Trudno się dziwić – wszak na tę uroczystość czekało ponad tysiąc wykonawców, którzy przewinęli się w czasie „przesłuchań” XV Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek o „Złota Kantyczkę” przed skrupulatnym jury w składzie: Natalia Smagacz, Marta Grabska, Janina Lazur i Dominik Smagacz.
Zaczęło się nietypowo – od ogłoszenia, kto jest zwycięzcą. Zwykle była to informacja pilnie strzeżona do końca koncertu.  Lecz jeśli ktoś pilnie słuchał wykonawców, nie był zdziwiony. To musiała być Magdalena Rębisz. Dziewczyna z Nysy, która muzyczną edukację rozpoczęła od nauki gry na keyboardzie w wieku 8 lat, a obecnie jest absolwentką PSM I st. w klasie fletu oraz II st. w klasie śpiewu klasycznego. Studiuje na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i muzyka estradowa – jest kompozytorką i autorką tekstów. Szczególnie interesują ją improwizacje i nowe technologie w muzyce. Jednak – co radośnie podkreśliła organizatorka, entuzjastka i gorliwa propagatorka konkursu p. Renata Gacek – zaśpiewała z tradycyjnym towarzyszeniem fortepianu w wykonaniu własnym. I znów wykonanie było swoistym objawieniem Gwiazdy – która z cała pewnością wkrótce zostanie odkryta przez publiczność nie tylko Kantyczkową.
Pani R. Gacek powitała „znamienitych gości, którzy zaszczycili koncert swoją obecnością – patrona Festiwalu, bp. Piotra Skuchę, wiceprezydenta Tadeusza Kaczmarka, posła na Sejm Dariusza Starzyckiego, kolegów radnych, ks. kapelana Piotra Nogę, wicedyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji w Sosnowcu ks. dr. Michała Knapika oraz ks. kustosza Sanktuarium MPB Nieustającej Pomocy Józefa Lendę” oraz pozostałych gości i wszystkich przybyłych na koncert.
Tegoroczne przesłuchania – poinformowała widownię – trwały pięć dni, w czasie których jury przesłuchało 108 pomiotów wykonawczych w liczbie ok. 1000 uczestników: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i dorosłych, którzy przybyli ze Śląska, diecezji sosnowieckiej, małopolski, a nawet z odległego Ksawerowa w Łódzkiem.
Wystąpili zdobywcy pierwszych nagród, od przedszkolaków, po całkiem dorosłych – i była to prawdziwa uczta dla ucha i ducha. Każdego wykonawcę przedstawiła bardzo szczegółowo: miła, sympatyczna, zawsze uśmiechnięta, bardzo ambitna i zdolna. Ma dobra pamięć, więc szybko zapamiętuje teksty piosenek – to o pięcioletniej Mai Stolarczyk z PM nr 27 w Jaworznie. Przed państwem wokalistka jazzowo – rozrywkowa, trener wokalny, tegoroczna dyplomantka Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II st. w Rudzie Śląskiej w klasie wokalistyki estradowej – Magdalena Wydrinski.
I tak o każdym wykonawcy Koncertu Laureatów, który w warstwie wykonawczej – cudownej do słuchania, trwał ok. godziny. Publiczność z pewnością miała wielka ochotę włączyć się do wspólnego kolędowania, ale nie śmiała. Nie ten poziom. Co innego kolędować z Miecznikowskim, sam zachęcał.
Następnie oddała prym wiceprezydentowi Kaczmarkowi, który wspomagany przez ks. dr. M. Knapika wręczył dyplomy i prezenty ufundowane przez m.in. patrona Festiwalu bp. P. Skuchę, prezydenta m. Jaworzna P. Silberta i posła D. Starzyckiego.
Koncert zakończył się standardowo – podziękowaniami i zaproszeniem na kolejną edycję Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka”, lecz w tym zaproszeniu kryje się cała gama oczekiwań na cudowne głosy, które znów fenomenalnie przygotowane przez instruktorów – nauczycieli śpiewu i muzyki, sprawią, że słuchacze popłyną na falach muzyki pod muzyczne i religijne niebiosy. Do usłyszenia!

Do zobaczenie – film z Koncertu Laureatów.

Gdyby ktoś chciał posłuchać M. Rębisz i innych wykonawców – warto wrócić na stronę:

 http://mdk.jaw.pl/wigilijna-niespodzianka/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *