XIX FKDiM – konkurs recytatorski

Jury „bardzo oszczędnie” postanowiło podzielić nagrody i wyróżnienia. Wybuchnie pewnie święte oburzenie, dlaczego tak a nie inaczej? Dlaczego poskąpiło, jeśli mogło okazać szczodrość. To problem odwieczny. Już w XVI w. Pieter Breugel namalował symboliczny obraz zatytułowany Walka postu z karnawałem. Lepiej, bez wątpienia zakąszać smaczne frykasy, ale skutki bywają opłakane. Wie o tym znakomicie coraz więcej osób, które walczą bezskutecznie o wymarzoną, a bezpowrotnie utraconą talię, skądinąd Talia to również imię muzy komedii.
Tak sądzą jurorzy, którym zależy na nie tylko utrzymaniu, ale nawet podnoszeniu poziomu konkursów. Tym razem uzasadnione pretensje jurorki miały nie tylko do wykonawców, ale też w dużym stopniu do opiekunów młodych artystów trudnej sztuki recytacji, którą zapewne opiekuje się muza poezji -Erato, córka samego Zeusa i przez niego szczególnie umiłowana, stąd jej imię znaczy Ukochana, a nawet Pożądana.
Tymczasem poziom szczególnie dykcyjny pozostawiał wiele do życzenia, Złe akcentowanie, połykanie końcówek, niewłaściwa wymowa nosówek, to nie jedyne uwagi jurorek. Stąd wynik.

PROTOKÓŁ

z Konkursu Recytatorskiego XIX FESTIWALU KULTURY DZIECI I MŁODZIEŻY „JAWOR 2019”
Organizatorzy :

– Młodzieżowy Dom Kultury im. „Jaworzniaków” w Jaworznie
– Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie
Skład Jury:
Urszula Warszawska-Adamczyk
Ewelina Ogiołda
Konstancja Zarzycka
Do przesłuchania przystąpiło 46 recytatorów.
Jury przyznało następujące nagrody:
Grand Prix Konkursu Recytatorskiego
nie przyznano
Uczniowie klas I – III
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano
Wyróżnienie: Paweł Jachymczyk SP 15 Jaworzno
Uczniowie klas IV – VI
I miejsce: Aleksandra Bojko SP 15 Jaworzno
II miejsce: Eliza Karwacka SP 15 Jaworzno
III miejsce: Honorata Garlej SP 7 Jaworzno
Wyróżnienie: Liliana Marzec SP 6 Jaworzno
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano
Wyróżnienie: Julia Sierakowska II LO Jaworzno

42 Odpowiedzi na XIX FKDiM – konkurs recytatorski

 1. Zażenowana i rozczarowana pisze:

  Witam wszystkich komentujących. Przeczytałam wszelkie komentarze i postanowiłam zabrać głos w dyskusji.

  Co do Festiwalu (jak go szumnie nadal zwykło się nazywać) „Jawor 2019” jestem zażenowana i rozczarowana jego poziomem i zachowaniem Jury! W tym roku wróciłam do Jaworzna (po 15 latach mieszkania i pracy w innym mieście) i zgłosiłam do udziału w festiwalu, moich uczniów we wszystkich niemalże kategoriach: teatralny, wokalny, plastyczny, recytatorski. jestem zniesmaczona przeglądając protokoły pokonkursowe – mnie byłoby wstyd takie coś napisać, tym bardziej wiedząc, że będzie to podane do publicznej wiadomości! Jest dla mnie niezrozumiały fakt, że siedzące na sali „Wielkie Jury” nie przydziela miejsca I,II,III a nawet wyróżnienia w żadnej kategorii dzieciom i młodzieży, którzy przez większość roku szkolnego przygotowywali się wraz z opiekunami do występu na niniejszym festiwalu. Skandal! To po co jest to Jury? Po to, że skoro siedzi już tam z musu, za tzw. „kawę i ciastko” (jak padło w poniższych komentarzach) to nie przykłada się do swojej pracy? To woli w protokole napisać stwierdzenie „nie przyznano”!? Z jakiej racji? Niskiego poziomu? Jestem pedagogiem, nauczycielem, terapeutą i wykładowcą akademickim z wieloletnim stażem i doświadczeniem i czegoś takiego jeszcze w życiu nie widziałam! Dziecko biorące udział w konkursie recytatorskim w kategorii I-III, które nie zostaje nagrodzone, bo reprezentuje zbyt niski poziom?! To się rozmija z metodyką edukacji wczesnoszkolnej, z teorią behawioralno – poznawczą! Drogie Jury i organizatorzy – nie czarujmy się, była to XIX edycja festiwalu i jego poziom jest coraz niższy, a Wy Drodzy Państwo nie jesteście Jurorami w „Mam Talent” jak Wam się mogło wydawać. Nie doceniliście wcale wkładu pracy tych dzieci i młodzieży, mało tego – szukacie winnych na zewnątrz – wytykając błędy opiekunom i nauczycielom. Święty Jan Paweł II mówił „Szukajcie belki we własnym oku” – może należałoby zacząć od siebie i przyjąć z pokorą do wiadomości, że Festiwal jakim BYŁ „Jawor” zmierza ku końcowi. Może Festiwal ten potrzebuje powiewu świeżości,a może kultura w Jaworznie potrzebuje zmian?
  Staram się na tą sytuacje spojrzeć z wielu punktów widzenia – nie twierdzę, jak moi poprzednicy, że wyniki Festiwalu były ustawione, aby nie krzywdzić słowem tych, którzy w jakiś sposób jednak „spodobali” się zmanieryzowanemu i znudzonemu swoją rolą Jury i wygrali. Chwała im za to, że jednak w protokołach padają nazwiska i jakiekolwiek miejsca zostały obsadzone. Ale dlaczego odebraliście szansę innym uczestnikom? Zastanówcie się i dokonajcie autoewaluacji – czy naprawdę np. chociażby we wspomnianej już kategorii wiekowej I-III w konkursie recytatorskim nie można było rozstrzygnąć, który z uczestników zajął pierwsze, drugie i trzecie miejsce? O co tu chodzi? O brak nagród i sponsorów? Uwierzcie mi – dzieciom i młodzieży bardziej czasem potrzebny jest sam dyplom i satysfakcja, docenienie, zauważenie ich – niż materialna nagroda.
  Po festiwalu ktoś mi po prostu poradził, że jeśli coś się mi nie podoba, to mam nie brać już więcej udziału albo brać udział w innych festiwalach – za złotą radę bardzo dziękuję i na pewno zastosuję się do niej, opinię wyraziłam – póki jeszcze mogę w wolnym kraju i wolnym mieście, a odpowiedź takową traktuję jako infantylną – są ludzie, którym prawda w oczy kole i nie chcą nic zmieniać – wolą trwać w takim marazmie, w którym są. Niestety, to nie wróży nic dobrego…
  Z pozdrowieniami,
  Judyta.

 2. Obserwatorka pisze:

  Zauważyłam, że od jakiegoś czasu w naszym mieście panuje wśród jurorów takie dziwne przekonanie, że im więcej nagród zostanie nieprzyznanych, tym JURY bardziej kompetentne i bardziej znające się w temacie 🙂 Hehe Czyżby??

 3. xyz pisze:

  W dalszym ciągu czekamy na nagrania

 4. Bob pisze:

  A ja po prostu proponuję, Szanowne Panie i Szanowni Panowie z przedszkoli i szkół wszelkiej maści miasta Jaworzna, którzy z wielką pasją przygotowali naszych milusińskich, zbojkotujmy w roku przyszłym ten pseudokonkurs. Niech od przyszłego roku „Jawor” będzie konkursem dla jury i miast ościennych, bo to oni (przede wszystkim to „niby-jury”)są najważniejsi.

 5. Gram pri pisze:

  Jeśli w przyszłym roku konkurs się nie odbędzie, to zapewne dlatego, źe nikt przy zdrowych zmysłach nie narazi się na takie komentarze będąc w jury:D

 6. Hydraulik pisze:

  Ludzie stuknijcie się w głowę! Rozumiem waszą frustrację,ale to co się dzieje jest wstrętne! Za chwilę będziecie palić na stosie. Pozdrawiam Panią Ulę! Duuuży szacunek! Za umiejętności, za serce, za kompetencje,za to,że Pani jest!

 7. Pasja pisze:

  Rozumiem rozgoryczenie z powodu nie przyznania miejsc, ale zaczepianie tych, którzy je otrzymali uważam za karygodne! Moi uczniowie też brali udział w tym konkursie, bez sukcesu,ale to nie powód, aby ci, którym się udało, byli piętnowani. Brzydko! Jak macie takie parcie na sukces, są konkursy w innych miastach, nic tylko jechać i wygrywać! Czego szczerze życzę!

 8. Tomek pisze:

  Pragnę jeszcze odnieść się do komentarza Hesia35. Całkowicie się zgadzam z tą częścią komentarza dot. ustawienia konkursu. Uważam takie twierdzenia za zupełnie bezzasadne bo niby na jakiej podstawie ktoś tak może orzec. Natomiast obrony Jury nie rozumiem bo wynika z niej tyle, że niemal wszyscy uczestnicy byli nieprzygotowani, a przygotowane było tylko Jury. To wymyka się logice i jednoznacznie wskazuje na problem po stronie Jury.

  Pozdrowienia
  Tomek

 9. Tomek pisze:

  Kim trzeba być? jakich frustracji doświadczać żeby tak upokarzać innych. W niektórych ludziach nawet odrobina władzy w tzw. JURY odbiera rozsądek i wywala dziką chęć „dokopania” innym, nawet tym słabszym. Jakim trzeba być narcyzem by zrobić coś takiego. Ile trzeba mieć arogancji, tupetu i bezwstydu żeby móc stanąć teraz wobec pytań o swoje dokonania w temacie, który oceniają.
  Jestem oburzony tym werdyktem, podobnie zresztą jak wiele osób na tym forum. Mam nadzieję, że te wszystkie słowa dotrą do Pań, które zasiadały w jury i mam nadzieję, że one zwyczajnie przeproszą wszystkich uczestników tego nieszczęsnego konkursu. Wnioskuje, że nie będzie to łatwe po tym co Panie już zaprezentowały, ale jak powiada stare powiedzenie „rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie”. Dajmy Paniom szansę wyjść z formatu małych, prowincjonalnych tzw. „absolutnych znawców tematu”.
  A na koniec wyrażę opinię, że tak nie buduje się renomy konkursu. Tak się go zabija i wstydzić się powinni wszyscy ci, którzy mieli z organizacją tej karykatury konkursu coś do czynienia.

  Pozdrawiam Jury i życzę rozsądku
  Tomek

 10. Jaworznianka pisze:

  Czytam te wszelkie komentarze i -faktycznie- rodzą się niepokoje. Nie tyle z ich treści, co z przekonania, że są w uzasadnione. Wiele należałoby zrobić, by nie powtarzać tych samych błędów z roku na rok i w końcu organizator powinien iść po rozum do głowy i coś w tym kierunku zrobić, jeśli konkurs ma utrzymać się, a nie umrzeć śmiercią naturalną. Przed konkursem wysyłają zaproszenia do udziału na wszelkie możliwe skrzynki pocztowe, starając się zachęcić młodzież do udziału wraz z ich instruktorami, a później takie „cyrki”. Smutne to i poniekąd niezrozumiałe. Po wtóre… Skoro są sponsorzy w postaci choćby miasta Jaworzna, Taurona czy innych, to może warto byłoby rozdać nieco mniej nagród, ale w zamian za wynajęcie – zaangażowanie kompetentnego JURY, które co prawda swoje $ weźmie, ale będzie miało też poczucie potrzeby wykonywanej rzetelnie pracy, a nie tylko na tzw.odpierdziel i z pobliskiego środowiska na zasadzie tzw.kolesiostwa. I problem ten nie odnosi się tylko do recytatorskiego konkursu, ale muzycznego czy innych odbywających się na terenie naszego miasta. Jeśli już organizator zdecyduje się zaangażować takie czy nie inne JURY, to niech ta decyzja będzie przemyślana a nie z tzw.”łapanki”, by zatkać kimś dziurę więc bierze się tego, kto pod ręką. Potem efekt jest taki, że albo pitoli na telefonie (bo się najzwyczajniej w świecie nudzi) albo potrafi wyjść nagle i przez kilka kolejnych prezentacji w ogóle go nie ma na sali więc pytam się… na ile taka ocena jest potem uczciwa, kompetentna? No nietędy droga Szanowni Państwo i pewne rzeczy po prostu rażą w oczy i myślę, że nie tylko mnie, ale wszystkich tych, którym było dane przybyć i obserwować te zmagania. Można by jeszcze więcej pisać i wypominać te wszelkie zaniedbania, braki, niedoskonałości, ale szkoda mojej energii i czasu, które wolę poświęcić bardziej wzniosłym sprawom. Generalnie podsumowanie mojego wpisu jest takie, że proszę o podjęcie konkretnych działań, by za przy kolejnym przeglądzie nie trzeba było znowu wyżalać się na kilkanaście stron, a- co najgorsze- jak sami zapewne widzicie, jest to w pełni uzasadnione. Życzę zatem organizatorom podejmowania jak najlepszych decyzji w przyszłości dla zadowolenia przede wszystkim dzieci, które najbardziej przeżywają wszelki przejaw dyskryminacji i jawnej ignorancji. Dobranoc, wszystkiego dobrego!

 11. Hesia35 pisze:

  Po przeczytaniu zamieszczonych komentarzy, odniosę się szczególnie do wpisów trzech osób o loginach: Sprawiedliwa, Fiona i Konkurs recytatorski. Piszą o braku empatii, o krzywdzącym werdykcie jury. Ubolewają nad dziećmi, które nie zostały nagrodzone, przy jednoczesnym policzkowaniu tych, które w protokole zostały ujęte. Używają przy tym słów bardzo krzywdzących i przede wszystkim nieprawdziwych!!! Piszą, że: „miejsca były ustawione i z góry wiadomo kto wygra”. Czyżby te osoby wiedziały coś więcej… od pozostałych uczestników? Skoro ich zdaniem werdykt można było przewidzieć, to zupełnie niezrozumiałym był udział ich dzieci w tym konkursie. Bo przecież w takim przypadku rozsądek i logika nakazują odpuścić sobie konkurs „ustawiony”. A jednak tego nie zrobiły. Dlaczego? Bo najwyraźniej same nie wierzą w to, co piszą!!! Poza tym na podstawie czego sądzi osoba o loginie – Konkurs recytatorski, że osoby docenione przez jury to „beztalencia” i z wadą wymowy”? JAK DO TEJ PORY NAGRANIA Z WYSTĘPÓW NIE ZOSTAŁY JESZCZE UDOSTĘPNIONE!!! Więc jak można wyrokować, nie mając żadnych dowodów!!! Być może na domysłach… wynikających tylko i wyłącznie ze złośliwości i zawiści??? Bo przecież nie chce się w to wierzyć, żeby osoby, które prawdopodobnie uważają siebie za wrażliwe na sztukę, o rozwiniętej empatii, mogłyby pisać te wszystkie rzeczy pod wpływem tak prymitywnych uczuć. Ale najwyraźniej ich frustracja sięgająca zenitu, podyktowana, być może wygórowanym ego, które nie zaznało nasycenia w protokole jury, skłoniła je do napisania, że „wygrywają znajomości, koneksje i układy”. No cóż, mówi się: „Nie mierz innych swoją miarą”. Czyżby osoby o loginach: Sprawiedliwa, Fiona i Konkurs recytatorski korzystały już wcześniej z takich metod…? Może dlatego jest im tak trudno uwierzyć, że uczciwą pracą i maksymalnym zaangażowaniem w połączeniu z talentem można w życiu wiele osiągnąć. Bo tak się składa, że jestem rodzicem osoby, która została dostrzeżona przez jury i to nie przez jakiekolwiek układy, czy znajomości, bo ich nie ma, tylko dzięki talentowi i ogromnej pracy włożonej w solidne przygotowanie się do występu. Sprawiedliwa pisze, że w konkursie brały udział dzieci, które „zajmowały w konkursach miejskich pierwsze i drugie miejsce, a nawet grand prix(…)”. Być może, ale czy to oznacza, że już zawsze będą musiały osiągać takie wyniki na każdym konkursie? Radzę nastawić te dzieci, że zawsze na każdym konkursie może być ktoś od nich lepszy i żeby nigdy nie lekceważyły swoich konkurentów, nawet wtedy, kiedy wydaje im się, że są bezkonkurencyjne. Będzie im łatwiej znieść porażkę.
  Zalecam również umiar w wydawaniu bezpodstawnych, nieprawdziwych opinii i obraźliwych stwierdzeń pod adresem osób docenionych przez jury. Warto podkreślić, że w internecie nikt niestety nie jest anonimowy, jak wydaje się to niektórym osobom, a może stety…
  pozdrawiam

 12. xyz pisze:

  Kiedy zostaną wstawione nagrania???

 13. Sprawiedliwa pisze:

  Dzień dobry jury, chciałam się tylko zapytać czy fajnie było wyciągać rączki po pieniążki do rodziców. Bo te wasze ustawione miejsca to naprawdę jest przesada tym bardziej że wy macie czelność powiedzieć że niektóre dzieci w ogóle nie był na poziomie recytatorskim to po prostu Skandal, Jurorzy to w ogóle nie wiem skąd Wzięci ale widać że w ogóle nie mają pojęcia o rzeczy mogę zapewnić że tam były dzieci które zajmowały w konkursach miejskich pierwsze lub drugie miejsce albo nawet gram pri a w takim konkursie który niby jest na takim Wysokim poziomie to potraficie przyznać tylko trzy miejsca po prostu żenua i nie wiem Czy zdaje sobie z tego sprawę że te dzieci które recytowały bez żadnych zakładów ani ustawień są w tym momencie poszkodowane a był tam wiele dzieci które mówiły naprawdę pięknie!

  Dziękuję bardzo do widzenia
  pozdrawiam

 14. Fiona pisze:

  Nie mam pojęcia jak można tak potraktować dzieci?! Mam zastrzeżenia również do wyników konkursu!! Ponieważ z góry wiadomo kto wygra!! Do konkursu przystępują dzieci bardzo zdolne i mądre, ale niestety nie maja siły przebicia. Nie, dlatego że nie mają talentu lecz dlatego, że nie maja znajomości, układów. Właśnie to sprawia, że dzieci zdolne zniechęcają się, ponieważ ich dusza i wiara w swoje możliwości cierpi!! Jakie to jest yury? pozbawione empatii? skoro ktoś nie ma w sobie empatii na pewno nie może być wrażliwy na sztukę!! Jak można spać spokojnie w obliczu takiej niesprawiedliwości i tych wszystkich pięknych istot, które bardzo mocno i gorliwie przygotowywały się do wzięcia udziału w konkursie. Czy ktoś pomyślał ile czasu i poświęcenia kosztowało te dzieci? a rodzice? którzy dopingowali, rodzice którzy po pracy z masą obowiązków przygotowywali swoje pociechy? brak słów na brak szacunku jakim został owiany ten konkurs pod każdym względem !!

 15. milena pisze:

  Jeżeli nagrania się nie pojawia, to mogą Państwo być pewni, ze wszyscy będziemy twierdzić, ze boicie się przyznać, co tak naprawdę się kryje za decyzja jury. Udowodnijcie nam, ze poziom był aż tak niski, bardzo proszę.

 16. Na miano Yury! To wypadałoby sobie zasłużyć. Nie mam pojęcia jak można tak potraktować dzieci!! Mam zastrzeżenia również co do wyników, które przyznano!!! Ponieważ z góry wiadomo kto wygra. Jeśli sądzicie, że dzieci między sobą nie rozmawiają? Jesteście w błędzie. Do konkursu przystępują bardzo zdolne i utalentowane dzieci!!! Bez dwóch zdań!!! Natomiast wygrywają beztalencia!! Często dzieci z wadą wymowy !!! Dlaczego??? Bo wygrywają układy, koneksje, znajomości. Od dłuższego czasu mówi się, że konkursy w Jaworznie są ustawiane!!!! A Panie hmmm mogłyby zacząć najpierw od oceniania siebie a nie dzieci. Dlaczego? Bo często zamiast oceniać piszą sobie smsy lub prowadzą inny dialog ale w telefonie, nie wykazując żadnego zainteresowania. Wręcz jakby siedziały za karę!!! Skandal!!!! Czekam na opublikowanie wszystkich uczestników konkursu!!!

  • A co Cię to pisze:

   Może mi ktoś nie wiezy Ale jestem osobą która wygrała któreś miejsce i niech Pan/pani sobie pomyśli jak muszę się czuć i oczywiście inne osoby które zajęły jakieś miejsce jeśli zostaliśmy nazwani „beztaleciami” bardzo proszę następnym razem czytać DWA RAZY zanim napiszę się coś takiego do innych użytkowników

 17. Gość pisze:

  Drodzy Państwo!Wszak nawet jaworznickie wróble ćwierkają,że konkursy w naszym mieście,to przerost formy nad treścią! Dzieciakom recytacja nie straszna, natomiast wszystko inne związane z tym wydarzeniem,jak widać tak! Jeśli w dalszym ciągu w składzie sędziowskim będą zasiadać wyłącznie osoby z naszego miasta,to podział wyników będzie zawsze rozczarowaniem !No i na koniec przysłowiowy gwóźdź do trumny.
  Cytuję : „Tym razem uzasadnione pretensje jurorki miały nie tylko do wykonawców, ale też w dużym stopniu do opiekunów”.

  Cóż, jak widać to bardzo piękne podsumowanie opiekunów w obliczu strajków nauczycieli! Ogromne brawa i owacje na stojąco, dla szanownego jury!

 18. Beata pisze:

  Widze ze moje komentarze nie sa systematyczbie dodawane, a szkoda bo mam wiele do powiedzenia. W regulaminie okreslone jest ze jury przyznaje nagrody w kazdej kategorii wiekowej i ze uczestnicy bioracy udzial w konkursie musza zaakceptowac regulamin, zatem podpisuja w ten sposob umowe z organizatorami konkursu. Postanowienia zostaly zlamane bo jury nie przyznalo w niekotrych klastrach wiekowych miejsc ani nagrod. Pytanie do organizatorow: co z tym zrobicie? Kto zabral nagrody? Jaka racje bytu ma niniejszy regulamin ???

 19. Gość pisze:

  Pomijając już podejście jury, które zapomniało że jest to konkurs dla dzieci i nie obowiązują kryteria jak w szkole aktorskiej. W innym mieście podczas podobnego konkursu jury wielokrotnie podkreślalo, że sztuka recytacji jest w dzisiejszych czasach nieco zapomniana i cieszy się, że dzieciom chce się przygotowywać do konkursów przez co można podtrzymywać i promować wśród dzieci i młodzieży sztukę recytacji. Na koniec mam dwa pytania: czy w poprzednich latach dzieci recytowały na lepszym poziomie niż w tym roku że przyznano miejsca? Drugie pytanie: po co jest regulamin konkursu skoro jury go nie przestrzega. W regulaminie w punkcie V – Nagrody jest napisane: ” Jury przyznaje miejsca w każdej kategorii wiekowej…”, nie jest napisane może przyznać jak będzie odpowiedni dla nich poziom.

 20. Beata pisze:

  Slyszalam od wielu osob ze „ Jawor” to prestizowy konkurs, jednakze sytuacja, ktora miala miejsce w tegorocznej edycji nie jest dopuszczalna. Jak w tak rozpowszechnionym przedsiewzieciu jury nie raczy przyznac nagrod. Sytuacja jest o tyle kontrowersyjna, gdyz lamie przepisy regulaminu. W regulaminie czytamy wyraznie „ niniejszy regulamin stanowi umowe a jego akceptacja oznacza zgode na warunki i zawarcie umowy”. Zatem kazdy z uczestnikow godzi sie na postanowienia regulaminu i zawiera umowe z organizatorami. W zwiazku z tym, jak czytamy w regulaminie w punkcie V Nagrody – Jury przyznaje nagrody w kazdej kategorii wiekowej (…) Laureaci dostaja nagrody, statuetki, dyplomy (…).
  Pytanie do organizatorow: jak mozecie pozwolic na to aby lamane byly postanowienia regulaminu??? Jaka ma w takim razie on racje bytu??? Kto zabral nagrody przeznaczobe dla dzieci I -III i gimnazjalistow, skoro miejsca nie zostaly przyznane????? Jest to karygodne!!! Prosze o odpowiedz w komentarzach

 21. Prasa pisze:

  Trzeba mieć trochę taktu i empatii żeby zrozumieć siedmioletnie dziecko które poświęciło swój czas na naukę wiersza i niekrótkiej prozy . Przygotować takie dziecko do występu to nie jest kwestia tygodnia. Dzieci wkładają w to całe serce. Jakim trzeba być jury żeby nie rozumieć rozczarowania a nawet łez takich maluchów gdy okazuje się ze nikt nie zajął żadnego miejsca . Nota bene dziwne bo w innym znanym w Jaworznie konkursie recytatorskim dzieci te zajęły miejsca najwyższe!! Ha ! O co tu chodzi drodzy Państwo ? Niech każdy sobie odpowie na to pytanie. Biedne , sfrustrowane jury przy kawie i ciastku dało upust swojej frustracji na uczestnikach konkursu. Nic tylko pogłaskać jury po głowie.

 22. Zniesmaczona pisze:

  Organizatorzy i jury zapomnieli czemu mają służyć takie konkursy, kto w nich występuje (nie są to zawodowi aktorzy) oraz to że nie mają monopolu na organizację takich konkursów (podobnych konkursów w ościennych miastach jest wiele). Z roku na rok coraz mniej dzieci chce brać udział w tym konkursie. Wiele wyjaśnią nagrania uczestników bo przecież skoro było tak źle że nikt w 2 kategoriach nie zasłużył na żadne z miejsc to nie ma co ukrywać tylko należy pokazać i zamknąć usta krytyków wyrdyktu,no chyba że jednak nie było aż tak źle i chce się przedłużać upublicznienie nagrań aż wszystko ucichnie. PS w zawodach sportowych nawet jeśli byłby słabszy poziom nie było sytuacji żeby nie przyznano miejsc z powodu zbyt wolnego biegu czy słabej gry. Nawet w łyżwiarstwie figurowym gdzie oceniane są wrażenia artystyczne przyznawane są miejsca pomimo różnego poziomu uczestników.

 23. weronika pisze:

  Teraz wystarczy tylko zaczekać, aż Panowie dźwiękowcy łaskawie znajda czas na obróbkę nagrań. 🙂 wtedy zobaczymy, czy rzeczywiście recytatorzy konkursu byli tak słabi.

 24. Juror pisze:

  Słusznie Oburzeni. Sam czasem jestem jurorem – co oznacza kilka godzin słuchania, oglądania, za kawę i ciastko. Zawsze ze świadomością, że każdy werdykt będzie kontestowany. Może ktoś z Oburzonych podejmie się pracy w Jury?

  • Katarzynka pisze:

   Proponuję w takim razie wprowadzić akredytacje z których będzie można pokryć koszty kwalifikowane, w tym wynagrodzenia jury 🙂

   • Juror pisze:

    Znakomity pomysł. Jeśli MY mamy pracować, to za pieniądze. Wy za free, żeby można było za darmo mieć pretensje. Słusznie. I nie strajkować!!

    • Obserwator pisze:

     Czyli panie czy panowie z jury to typowi altruiści i z miłości do sztuki i chęci rozwijania pasji dzieci w swoim wolnym czasie przy ciastku i kawie pełnia funkcje jury i nie jest to podczas opłacanego etatu w jednej z instytucji?

     • MDK pisze:

      Warto spytać np Annę Kadulską (Teatr Śląski) Jarosława Wewiórę (Arte Creatura) Dorotą Fox (UŚ) Pawła Sarnę (UŚ) Urszulę Warszawską (Teatr Sztuk) i wielu innych, którzy brali udział w Jury różnych konkursów dla dzieci i młodzieży – ile na tym zarobili? Większość nauczycieli pracuje w jury po swoich lekcjach.

    • Katarzynka pisze:

     Uderz w stół… :).
     Nie pracuję w oświacie a moją poprzednią sugestię chyba opacznie zrozumiano. Jeżeli organizatorom (tak jak i biorącym udział) zależy na jakości Festiwalu należałoby zadbać o zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia dla Jury, które miałoby doświadczenie i OSIĄGNIĘCIA w danej dziedzinie), które nie musiałoby siedzieć z obowiązku i męczyć się. Może tutaj leży problem?
     Na niektórych festiwalach stosuje się takie rozwiązania.

    • Beata pisze:

     Drogi Panie „ juror” skoro sie Pan tak ciezko napracowal za kawe i ciastko to moze sobie Pan podac reke z gornikiem, czy pracownikiem budowy, ktorzy pracuja tak ciezko jak Pan- oczywiscie sarkazm dla podkreslenia bezsensownosci Pana wypowiedzi i mojej irytacji

  • Odp. pisze:

   A Pana ktoś zmusza ze Pan musi siedzieć w tym jury ? Proszę się nie podejmować czegoś do czego Pan nie jest przekonany .

 25. Katarzynka pisze:

  Z przykrością muszę stwierdzić, że tegoroczna edycja Festiwalu pozostawia po sobie rozczarowanie i niesmak. Wiadomo przecież, że jednym z głównych celów konkursu jest zachęcanie dzieci do przezwyciężania własnej nieśmiałości poprzez występy przed publicznością i rywalizacja w przyjaznej atmosferze a nie przyznawanie miejsc nijak się ma do tego… Tegoroczny werdykt Jury jasno daje do zrozumienia:
  drogie dzieci i drodzy opiekunowie, dajcie sobie może spokój z poezją, bo nie każdemu ona pisana… wasz poziom recytacji niestety nie mieści się w standartach naszej oceny…poziom za niski wręcz żenujący…
  A ja się pytam – gdzie w tym wszystkim zabawa? Czy to są egzaminy do szkoły teatralnej???
  Bardzo to przykre a informacja zwrotna w postaci wyników konkursu wcale nie motywuje do dalszej pracy, tylko odbiera jakąkolwiek chęć do brania udziału w takich wydarzeniach. Nie dziwię się zatem, że oburzenie sięga zenitu i tym samym nie wróżę nic dobrego (co jest smutne) przyszłym edycjom festiwalu.
  Wielu z niecierpliwością czeka na nagrania, zdaję sobie sprawę, że obróbka i montaż wymaga czasu ale wierzę zapewnieniom organizatora, że ślady konkursów z czasem pojawią się na stronie instytucji.

 26. Lic. pisze:

  na Herbertiadzie było podobnie – wg jury (które nagradzało ze zbolałą miną, jakby z braku laku) nikt nie okazał się drugim Gajosem czy de Niro..

 27. Oburzony pisze:

  To się nadaje do gazety! Jestem oburzona decyzja Jury. Dlaczego organizatorzy nic z tym nie robią ? Nie zależy im aby Jawor przetrwał ? Panie z Jury do wymiany bo doprowadzą do upadku konkursu. Chyba ze się mylę i okaże się ze w konkursie brały udział same niemowy skoro nikt nie wygrał . Proszę upublicznić występy uczestników aby każdy z zainteresowanych mógł sam ocenić poziom bo na „słowo” Jury nie ma co wierzyć . Skandal !!!

 28. Pasja pisze:

  Ciekawy sposób na rozwój jaworznickiej kultury – nie przyznanie miejsc. To w ościennych miastach się nie zdarza. I tam pojedziemy w przyszłym roku…

 29. abc pisze:

  Jak oburzenie ma nie wybuchnąć? Te wszystkie jaworznickie konkursy już nie maja sensu, czekajcie, aż nie będziecie mieli komu za rok dać tych nagród 🙂

 30. ania pisze:

  czekamy na nagrania z Jawora i z Herbertiady. Obiecano, że się pojawią.

  • MDK pisze:

   Panowie akustycy ciągle nie mają czasu, ale obiecują, że znajdą, bo szukają. Może kiedyś znajdą.

   • ania pisze:

    Żenujące, kiedyś Jawor to było coś. Cały rok się na to czekało, a teraz? Szkoda slow. Nikt nie będzie już brał udziału w tych konkursach.

 31. Ja pisze:

  Glosuje za zmianą pań z jury!!! Wydaje im się ze dzieci , szczególnie te najmłodsze to zawodowi aktorzy. Proponuje aby panie zasiadły i oceniały w szkole PWST bo wymagania maja wysokich lotów . Śmiech na sali. Ja się pytam kim te panie są z zawodu ze sprawują takie funkcje ? Za rok już nikt nie będzie brak udziału w konkursie i o Jaworach nie będzie się pamiętało . Do tego doprowadzi szanowne jury . Nie ma to jak „zachęcić „ dzieci i odpowiednio je zmotywować . Brawo !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.