XIII Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek – finał

Oczekiwany finał Złotej Kantyczki zgromadził w sobotnie przedpołudnie wyjątkowo wielu miłośników kolęd i pastorałek. Bo też dzień był piękny – zimowy, a słoneczny. Pachnący śnieżną rześkością. Jak zwykle koncert poprowadziła sprawnie i elokwentnie pani Renata Gacek, organizator jaworznickiego etapu Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. 

Do udziału zaprosiła laureatów pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach: dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych. Było więc można nie tylko posłuchać, lecz także się wzruszyć.

DSC_0002

Jako pierwszy wystąpił Zespół Gimnazjum w Sułoszowej  – zespół z wieloletnią tradycją. Mimo że co roku skład zespołu zmienia się wraz z odchodzącymi z gimnazjum absolwentami, nie brakuje chętnych wśród kolejnych roczników. Dziewczęta często są skromne, niepewne swoich umiejętności ale pragnące rozwijać zainteresowania i talenty.
„Nie ma żadnych ograniczeń, nie ma przesłuchań, ważne są chęci do wspólnego muzykowania”
Dzięki swojej pracy osiągają wiele sukcesów. Najważniejsze jest jednak nie to, które miejsca zajmują, lecz jak wykonali swoje zadanie, nie tylko dla siebie ale również dla innych.
Rozwijając własne zainteresowania i umiejętności , wychodząc z gimnazjum z bagażem doświadczeń często zdają sobie sprawę że wszystko co robili, kiedyś w życiu im się przyda, że „Przyszłość będzie prezentem, jaki otrzymali od przeszłości”
Zaśpiewali pastorałkę” Gore gwiazda”

DSC_0015

Madzia Archamowicz z Przedszkola Miejskiego Nr 2. Madzia ma 5 lat, bardzo lubi śpiewać, chętnie występuje na międzyprzedszkolnych konkursach wokalnych. W tym roku szkolnym zdobyła I miejsce w Konkursie Piosenki Turystycznej a w ubiegłym – II miejsce na IV Artystycznym Festiwalu Przedszkolnym. W przyszłości chciałaby zostać piosenkarką lub nauczycielką w przedszkolu.
Zaśpiewała „Lulajże Jezuniu”

DSC_0020

Weronika Zielińska z SP nr 22 w Jaworznie kocha muzykę i zwierzęta. Od trzech lat gra na skrzypcach. W domu towarzyszą jej 3 zwierzaki: pies, kot i papuga. Jej marzeniem jest pojechać do Paryża i zobaczyć wieżę Eiffla. Wykonała „Małą pastorałkę”

DSC_0023

Zespół „Nadzieja” z SP nr 1 w Sułoszowej skupia uczniów kl. I -VI Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II. Dziewczynki są pełne energii, zapału do pracy, który wielokrotnie trzeba studzić. Szybko się uczą, rozwijają talenty i ekspresję muzyczną, chętnie ze sobą współpracują. Są dobrym ziarenkiem, które powoli owocuje i wydaje już pierwsze owoce swojej pracy. Zaprosił wszystkich „Do stajenki”

DSC_0030

Agatka Dąbrzalska PM nr 27 w Jaworznie jest miła, sympatyczna – czasem figlarna. Ma własne zdanie, które zwinnie potrafi narzucić swoim ulubionym koleżankom: Ani,Hani i Oliwce. Bardzo lubi śpiewać i tańczyć, chętnie bierze udział w tego typu zajęciach. Jej zdolności i ciężka praca podczas dodatkowych zajęć w przedszkolu zaowocowały następującymi osiągnięciami:
– I miejsce w konkursie Kolęd i Pastorałek rok szkolny 2014/2015
– wyróżnienie w Festiwalu Twórczości Dziecięcej 2015. Zaśpiewała pastorałkę „Oj siano, siano”

DSC_0032

Adrianna Wójcikowska z MDK Katowice jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Od dziecka fascynuje ją świat muzyki i teatru, który pozwala na wyrażanie siebie i transfer emocji z widzem. Uwielbia śpiewać, ponadto interesuje się psychologią i hobbystycznie grą aktorską.
Zapytała wokalnie „Mario czy Ty wiesz”?

DSC_0036

Pastorałka ” Święta, ulubione święta”

Schola „ Jezusowe Promyki ’’ z Ksawerowa k/ Łodzi zPar. Matki Boskiej Częstochowskiej liczy 75 osób. Bierze udział w różnych festiwalach, koncertach, uroczystościach parafialnych. Osiągnęła wiele sukcesów i nieustannie rozwija swoją działalność. W każdą niedzielę dzieci wychwalają Boga radosnymi pieśniami podczas Mszy św. Pragną w ten oto sposób pokazać ludziom Pana Boga i dzielić się z nimi wiarą, nadzieją, miłością i dziecięcą radością. Starają się, by ten śpiew był piękną modlitwą podczas której wyśpiewują Bogu swoją miłość. Tylko ten, kto prawdziwie kocha, potrafi z głębi serca wydobyć najpiękniejsze dźwięki. Św. Augustyn powiedział: „ kto śpiewa, ten dwa razy się modli” Działalność scholi to nie tylko śpiew. Każdego roku dzieci wspólnie świętują dzień św. Cecylii – patronki śpiewu, bawią się razem na zabawach andrzejkowych, spotykają się ze św. Mikołajem, wyjeżdżają na wycieczki. Wszystkie te wydarzenia mają działanie wspólnototwórcze, nieustannie budują i umacniają wewnętrzną jedność. Atmosfera w scholi jest pełna radości, miłości i dziecięcej spontaniczności, co sprzyja duchowemu i intelektualnemu rozwojowi dzieci. Schola ma na swoim koncie nagranie trzech płyt. Opiekunem scholi jest ks. Proboszcz Stanisław Bracha i s. Etiena Zalewska Karmelitanka Dzieciątka Jezus. Dziękując Panu Bogu za te wielkie dzieła, pragniemy nieustannie wyśpiewywać hymn wdzięczności i miłości, i sławić Jego Imię. Wykonała brawurowo, kolorowo i z entuzjazmem aż dwie pastorałki „Świąta, ulubione święta” oraz życzyli wszystkim „Szczęśliwych dni”.

DSC_0047

Magdalena Wydrinski z Raciborza to studentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczennica Centrum Edukacji Muzyki Rozrywkowej I i II st. w Rudzie Śląskiej. Wokalistka Soul Hunters Gospel Choir działającym przy Pałacu Młodzieży w Katowicach. Bierze udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych oraz warsztatach muzycznych. Miała okazję współpracować z wieloma wybitnymi muzykami sceny Jazzowej i Rozrywkowej z Polski i zagranicy. W wolnych chwilach zajmuje się tworzeniem rękodzieła artystycznego. Wykonała kolędę „Jezus malusieńki”

DSC_0053

Aleksandra Rój z MOPT Dąbrowa Górnicza studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, kierunek international business.
Fanka motoryzacji, sportu i co najważniejsze dobrej muzyki. Miała okazję przekonać wszystkich do swojego talentu dwiema kolędami – „Mizerna cicha” oraz „Szara kolęda”.

DSC_0061

Paulina Suchcicka z MOK Pabianice była rozśpiewana od małego. Śpiewała w każdym miejscu i każdym czasie, I zostalo jej to do dzis. Obecnie uczęszcza na lekcje śpiewu do Domu Kultury w Ksawerowie. Swoim głosem ubogaca większość uroczystości gminnych i powiatowych oraz Msze święte. Wiele razy jej śpiew doprowadzał słuchaczy do łez. Sucha, bo tak na nią wszyscy mówią, wprowadza pozytywna energię wszędzie tam gdzie się pojawi.
– I miejsce wraz z zespołem w Konkursie Piosenki Ludowej 2015
– I miejsce w tegorocznym Diecezjalny Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Zakończyła koncert nastrojową „Kolędą o ludzkim rozumieniu”, lecz bynajmniej zebrani nie zaczęli opuszczać Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do którego zaprosił ks.prałat Józef Lenda.
Prowadząca zaprosiła na stopnie ołtarza ks. bp Piotra Skuchę, sosnowieckiego biskupa pomocniczego, który od lat objął swoją opieką festiwal oraz jest fundatorem Złotej Kantyczki oraz I zastępcę prezydenta m. Jaworzna, Tadeusza Kaczmarka, by wręczyli zwycięzcom dyplomy i wspaniałe nagrody.

DSC_0091
Nagrodę specjalną prez. M. Jaworzna Pawła Silberta otrzymał Kamil Gałuszka.

DSC_0075

Swoją nagrodą radna Renata Gacek obdarowała najbardziej egzotyczny zespół WZB z Zakładu Karnego w Wojkowicach. Ujawniła, że WZB specjalizuje się bluesie, jest współorganizatorem przeglądu „Blues zza krat” i być może zagra w Jaworznie swoją ulubioną muzykę.
Wreszcie nadeszła najbardziej oczekiwania chwila – ujawnienie tajemnicy, która dręczyła wyróżnionych: kto zdobył Grand Prix – Złotą Kantyczkę.
Biskup przedłużał chwilę napięcia, wreszcie ogłosił:

DSC_0124

zdobywczynią Złotej Kantyczki jest Aleksandra Rój z Dąbrowy Górniczej. Niewątpliwie zasłużenie, bo jej występ rzeczywiście sprawił, że ciarki wzruszenia pojawiły się niejednemu ze słuchaczy. Pewnie i oczy Aleksandry zasnuły się mgiełką rozrzewnienia, bo wydawał się absolutnie zaskoczona.

DSC_0129
Biskup tradycyjnie pobłogosławił zebranych, życzył dobrego Nowego Roku i pozostaje czekać na kolejny, już XIV konkurs kolęd i pastorałek.

Za znakomite nagłośnienie koncertu oraz jego nagranie telewizyjne, które ukaże się wkrótce na YT oraz poniżej odpowiadali technicy z Młodzieżowego Domu Kultury  im. Jaworzników pod wodzą Grzegorza Gołasa:

odtwórz –  https://www.youtube.com/watch?v=y9TkM2IjpUY

Jedna odpowiedź do XIII Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek – finał

  1. kazimierz kielski pisze:

    wielkie podziekowanie kierownictwu DOMU KULTURY 2016 za organizacje Kantyczki piekne wykonanie przez laureatow wysoki poziom wspaniala atmosfera podziekowanie dLA KS.biskupa Skuchy i dla Prezydenta jaworzna Pana Silberta iz-ce Pana Kaczmarka.jak zawsze piekne prowadzenie przez Pania Renate Gacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.