SZYCIE RĘCZNE – Mądra sowa

Warsztaty okazjonalne zamknięte dla podopiecznych Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie.Druga tura warsztatów szycia ręcznego realizowanych w ramach współpracy między Młodzieżowym Domem Kultury w Jaworznie a Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej za nami.
W trakcie poprzednich zajęć dzieci samodzielnie projektowały prace płaskie – zakładki do książek, mogły więc puścić wodze wyobraźni, samodzielnie wykrawały filc, decydowały o jego kształtach, wtedy to nauka szycia sprowadzała się zaledwie do prób nawlekania igły i do wykonania pierwszych ściegów. Tym razem otrzymały gotowy wykrój przygotowany przez wychowankę MDK, aby dłuższy czas mogły poświęć na naukę szycia ręcznego. Samodzielnie jednak mogły dobierać kolory poszczególnych elementów, dzięki wcześniej przekazanym przeze mnie zasadom kolorystyki. Uczestnicy dobierali także, wedle uznania, kolory nici, przygotowywali odpowiednią ich długość, a także rodzaj igły do grubości nici.
Wykorzystano ściegi ręczne praktyczne poznane na poprzednich zajęciach, a mając do dyspozycji wykonane przez uczestników warsztatów stałych wzorniki ściegów ręcznych praktycznych i dekoracyjnych działania okazały się czytelne, łatwiejsze w odtwarzaniu. Teraz pozostaje tylko czekać aż pojawi się okazja, aby poznane ściegi i szwy wykorzystać w razie nagłej potrzeby albo aby samodzielnie wykonać wyrób dekoracyjny dla siebie lub bliskiej osoby.
To co najważniejsze, co mogłam dać podopiecznym to mój czas, uwaga, wsłuchanie się w ich potrzeby, dostosowanie się do osoby leworęcznej, a przede wszystkim zaznajomiłam ich z bogatą ofertą Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie. Mam nadzieję, że będą pamiętały w jak wartościowy sposób można wykorzystać czas wolny.

Prowadzenie warsztatów i ufundowanie materiałów: Barbara Koczur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *