Pusta C.D.– w oczekiwaniu na wypełnienie sztuką

Galeria Pusta − galeria fotografii założona w 1993 i prowadzona przez Jakuba Byrczka (wykładowcę WRiTV UŚ, prezesa ZPAFw Katowicach). Galeria mieściła się w gmachu Górnośląskiego Centrum Kultury Katowice. W pierwszym okresie działalności Galeria prezentowała prace artystów polskich i zagranicznych eksplorujących możliwości sztuki fotograficznej, skupionych wokół idei fotografii kontaktowej (cykl Kontakty) i elementarnej. Organizowano wystawy monograficzne, np. dotyczące historii fotografii, oraz seminaria i wykłady. Swoje prace prezentowali w niej: Jerzy Lewczyński, Natalia LL, Zofia Rydet, Józef Robakowski, Antoni Mikołajczyk, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wilczyk oraz wielu innych. Ponadto galeria może się poszczycić wystawami prac artystów spoza Polski – znanych w fotografii europejskiej i światowej – August Sander, Eva Rubinstein, Jessica Ferguson, Jan Reich, Andrzej Jerzy Lech. Odbywały się tutaj także wystawy fotografii studentów WRiTV UŚ.

W 2014 Jakub Byrczek przeniósł siedzibę galerii do Jaworzna pod nieco zmienioną nazwą – teraz to Galeria Pusta Ciąg Dalszy. Umieścił ją w rodzinnym domu. Niezwykłym rustykalną zwyczajnością parterowego, drewnianego domostwa, typowego dla dziewiętnastowiecznej, małopolskiej wsi. Otoczony ogrodem pełnych kwitnących na wiosnę kwiatów tchnie spokojem i pokorą – jak właściciel, który jest fotografikiem nietypowym. Nie używa najnowocześniejszego sprzętu, komputera czy zaawansowanej technologii do tworzenia swoich zdjęć. Za pomocą blisko 80-letniej drewnianej kamery, z czarną osłoną i statywem, oraz kaset z ciętą błoną tworzy niewykadrowane fotografie stykowe, a zdjęcia kopiuje bezpośrednio na papier.
– To fotograf niezwykle skromny, lecz jego znaczenie dla polskiej fotografii trudno przecenić – przedstawiał artystę Marek Grygiel przy okazji jednej z wystaw jaworznickiego artysty -fotografika.
Wnętrze galerii jest rzeczywiście puste. Podświetlona małymi reflektorkami kratownica białych ścian czeka.
– Dlatego Pusta?
…. Sztuka jest wypełnianiem pustego … – odpowiada tajemniczo. I dodaje – jesteśmy pomiędzy. Prace z zamkniętej wystawy ułożone są na stoliku w herbaciarni, a jutro będziemy wieszać nowe prace. W czerwcu, przez cały miesiąc, będzie można podziwiać zdjęcia Haliny Morcinek. Wystawa nosi nazwę Współczesna Arka Noego. To już piąta wystawa w Jaworznie. Nowe miejsce zmieniło rozwiązania ekspozycyjne. Tutaj goszczą zestawy dwunastu zdjęć niewielkiego formatu! Zwiększyła się częstotliwość wystaw (co cztery tygodnie). Częstym widzem są osoby młode, biorące udział w warsztatach. Słowo klucz to eksperyment. Obecnie oferta galerii została wzbogacona o działania edukacyjne, związane z tradycją Szkoły Widzenia – warsztaty dla dzieci i młodzieży bazujące na zjawisku camera obscura, organizację Czytelnia Sztuk. Działania te mają na celu przygotowanie nowego pokolenia odbiorców. Współpracuję z Młodzieżowym Domem Kultury w Jaworznie, z jaworznickimi szkołami, z miejską biblioteką. Prowadzę również zajęcia w plenerze, w mojej górskiej samotni pod Babią Górą w Zawoi.
Nie stawiam ani zadań, ani ograniczeń. Liczy się chęć i otwartość umysłu, wrażliwość na świat. Na jego piękno i zaskakujące przeobrażenia, których nie sposób wymyślić – pojawiają się na pustej przestrzeni białej kartki nasyconej chemicznym roztworem reagującym na światło.
Wystawę Współczesna Arka Noego można oglądać od 28. maja 2014 do 23. czerwca 2014 w Galerii Pusta c.d. Jaworzno ul. Fabryczna 37a.

Więcej informacji www.pusta.pl

Jedna odpowiedź do Pusta C.D.– w oczekiwaniu na wypełnienie sztuką

1. jakub byrczek napisał(a):

….cóż ! tak jest….