PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH -wyniki

P R O T O K Ó Ł Z PRZEGLĄDU FORM TEATRALNYCH XVIII FESTIWALU KULTURY DZIECI I MŁODZIEŻY „JAWOR 2018”
I. Organizatorzy: 1. Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie
2. Młodzieżowy Dom Kultury w JaworznieII. Występy oceniało jury w składzie: Bogumiła Kurcab- Karkoszka, Małgorzata Cichy, Ewelina Ogiołda
III. Przegląd form teatralnych odbył się w dniu 17 kwietnia 2018 r. w Domu Kultury
im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej. Do przeglądu zgłosiło się 15 zespołów teatralnych,
a zaprezentowało 13 zespołów.
IV. Jury przeglądu przyznało następujące wyróżnienia:
Kategoria wiekowa – uczniowie klas I – III
Ze względu na małą liczbę zgłoszeń – zgodnie z regulaminem – jury nie wyłoniło zwycięzców.
WYRÓŻNIENIE – „MAGICZNE PUDEŁKO” Szkoła Podstawowa nr 8 z Jaworzna, instruktorzy: Diana Nowak, Beata Grzegorczyk, Agnieszka Jurkowska
Kategoria wiekowa – uczniowie klas IV – VII
I miejsce – „ORZESZKI” Klub MCKiS „PODŁĘŻE” z Jaworzna, instruktor: Bernadeta Zapała
II miejsce – TEATRZYK „DAWNEJ FORMY” Klub Relax/eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna, instruktor: Marcin Miliński
III miejsce – „CZADOWE DZIECIAKI” Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie, instruktorzy: Anna Korczyk, Anna Dzierwa
WYRÓŻNIENIE – „SKOK W BOK” Szkoła Podstawowa nr 5 z Jaworzna, instruktorzy: Renata Fesper, Jolanta Guja
WYRÓŻNIENIE – „KLAPS” Szkoła Podstawowa nr 20 z Jaworzna, instruktor: Aneta Kowalska
Kategoria wiekowa – uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Ze względu na małą liczbę zgłoszeń – zgodnie z regulaminem – jury nie wyłoniło zwycięzców.
WYRÓŻNIENIE – „KLAPS” Szkoła Podstawowa nr 20 z Jaworzna, instruktor: Aneta Kowalska

Głos jury
Jak wrażenia po prezentacji zespołów teatralnych?
Smutek.
Już sama ilość, zaledwie piętnaście zgłoszonych, a nawet mniej, trzynaście, bo nie wszystkie zespoły dojechały. A kiedyś przegląd teatralny trwał dwa dni i to do godzin mocno popołudniowych. Wykonawcy wychodzą na scenę z musu. Nie widać u nich radości z obcowania ze sztuką, z teatrem. A przecież na tym polega urok teatru – sztuki wielowymiarowej, bowiem wymaga nie tylko nienagannej dykcji, lecz również gestu, ruchu, rytmu, śpiewu, a czasem także tańca. Wejścia w rolę, przyswojenia sobie innej osobowości. Oczytania, fascynacji literaturą i pięknem słowa. Niemniej ważna jest plastyka, dekoracje, scenografia. Ja wiem, że to w dzisiejszych czasach, w czasach telewizji, a szczególnie internetu i innych multimediów, są wymagania na wyrost, lecz bez pasji -zamiast zabawy w teatr – jest tresura. I tak większość występujących się zachowywała – jak wytresowani, zmuszeni do wykonania zadań, w których nie uczestniczą.
Smutne. A coś milszego?
Niewiele. Dobrze, iż ciągle są fascynaci, nauczyciele, a szczególnie instruktorzy teatralni, którzy potrafią tchnąć ducha radości z obcowania ze sztuką. Szkoda, że ich coraz mniej.

14 Odpowiedzi na PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH -wyniki

 1. Gimnazjalistka pisze:

  Smuci Was niska frekwencja? Ciekawe dlaczego coraz mniej zespołów decyduje się na udział w festiwalu…
  I kto, jeśli nie prawdziwy pasjonat, decyduje się wystąpić w przededniu egzaminów?

 2. Klementyna Śliz pisze:

  Nie mogę w to uwierzyć.
  Jak można wystosować tak negatywną opinię na temat festiwalu. Jury to autorytet, który, wzmacnia, zachęca, motywuje, rozwija a nie ZNIECHĘCA. To są dzieci, które bawią się tekstem, ciałem, mają swoich nauczycieli, instruktorów. Negatywna uwaga blokuje. Każdy lubi otrzymywać zwrotną informację za swoją pracę.
  To bardzo przykre, w dzisiejszych czasach trudno jest dzieci wyciągnąć zza swojego biurka. I tu jest mój ukłon do pedagogów i rodziców.
  Dzieci poczuły w sobie moc, by wyjść na scenę. Stać się aktorem.
  Taki komentarz jury może zgasić na zawsze blask.
  Pozdrawiam i życzę zmian w Festiwalu.

  Klementyna Śliz

 3. Tata pisze:

  „Wykonawcy wychodzą na scenę z musu. Nie widać u nich radości z obcowania ze sztuką, z teatrem. A przecież na tym polega urok teatru – sztuki wielowymiarowej, bowiem wymaga nie tylko nienagannej dykcji, lecz również gestu, ruchu, rytmu, śpiewu, a czasem także tańca. Wejścia w rolę, przyswojenia sobie innej osobowości. Oczytania, fascynacji literaturą i pięknem słowa. Niemniej ważna jest plastyka, dekoracje, scenografia.”

  Czy panie z JURY czytały to co napisały ??

  99 % z tych dzieciaków nie będzie aktorami nie wystąpią w teatrze.

  Ale również przez takie opinie „wytresowanych” na swoją miarę pań z Yury nie zasiądą na widowni.

  Właśnie podczas takich przeglądów może narodzi się jakiś talent. Reszta dzieciaków niech poczuje ten klimat zobaczy jak wygląda to od drugiej strony i to wystarczy aby kiedyś chętnie przychodziły do teatru.

 4. Zniesmaczony rodzic. pisze:

  Drogie jury moje dziecko przegotowywało się do tego konkursu od września zeszłego roku dodam że na zajęciach pozalekcyjnych. Mam nadzieje że w przyszłym roku- żadna szkoła po przeczytaniu tej opinii nie weźmie w tym udziału zaoszczędzając tym samym czas szanownego jury. I niesmak który u państwa wywołały występy dzieci „zmuszanych” , „tresowanych” i „bez pasji” Tego z całego serca państwu i sobie życzę.

 5. Mama pisze:

  Przykro czytać taką opinię jury. Proszę mi wierzyć że dzieci które wystąpiły na scenie wcale nie robią tego z przymusu. Uczęszczanie na kółko teatralne nie jest obowiązkowe i wszystkie dzieci uczęszczają na zajęcia dobrowolnie. Proszę mi wierzyć wkładają w to wiele serca. Dobrze że moja córka nie czytała tej opinii bo raczej nie byłaby zachwycona. Tylko tak dalej A proszę mi wierzyć że za chwilę nikt u Państwa nie będzie występował.Panstwa opinia jest wręcz obraźliwa.Jestem mocno zdegustowana.

 6. Zdziwiona pisze:

  Sprawa nadaje się do gazety..No

 7. B.W-W pisze:

  Piszę w imieniu zespołu Groszki. Przyjechaliśmy ze spektaklem , bo kochamy teatr. Przyjeżdżamy na festiwale bo to szansa na obejrzenie innych zespołów, poznanie innych osób ,rozmowy, przyjaźnie i czas spedzony wśród podobnych fascynatów jak my. Kiedy stawiliśmy się na G.8:30 ogarnęło nas zdumienie, że wśród widzów tylko my. Dlaczego?
  Na dobra sprawę wiem dlaczego, bo podróżujemy po festiwalach i roznica jest prosta. To co teraz napiszę to nie zarzut tylko prośba o pewną zmianę formuły na plus dla festiwalu.
  1.Już w korytarzu możliwość artystycznej aktywności dla dzieci np. Ściana, Czy linki ze spinaczami, trochę papieru i flamastry na wypowiedzi dzieci o spektaklach.2.Wesołe zapowiedzi. A może każdy zespół wykonałby to sam? A może ktoś z członków zespołów gospodarzy. 3.Piosenka festiwalowa ,którą po wyjściu każdy mógłby zanucić i wspomnieć atmosferę festiwalu 4.Ważne! Mimo ocen chcemy wiedzieć jak nas jurorzy widzieli -ROZMOWY Z ZESPOŁAMI LUB Z INSTRUKTORAMI, zorganizowane dyskusje o teatrze 7. I zapis w regulaminie odnośnie udziału. „Zespół współtworzy atmosferę i zobowiązuje się uczestniczyć na widowni na cały festiwal . A nie ograniczający zapis o prezentacji wyłącznie premier nie pokazywanych na innych przeglądach. Z tego z powodu wiele zespołów nie przyjeżdża i z tego też powodu nasz zespół lojalnie wystąpił poza konkursem.
  Trzymam kciuki za DOBRY ZWROT AKCJI!
  Służę pomocą!
  Barbara Wójcik-Wiktorowicz

 8. Rodzic pisze:

  I bardzo dobrze, że smutek. Do tego powinny dojść jeszcze pochodne uczucia, jak rozpacz, zawód, żałość… Niech organizator dalej powołuje JURY wedle swego „widzimisię”, to z czasem problemu nie będzie żadnego, bo nikt nie będzie się zgłaszał do tego typu konkursów. Podobnie zresztą jak i niedawno na jaworze muzycznym. Co roku ten sam problem, a przecież ludzie niby myślący i skłonni do refleksji. Widać komuś bardzo zależy, by ten festiwal umarł śmiercią naturalną.

 9. Rodzic pisze:

  Zastanawiam się czy ten komentarz był konieczny? Co czują instruktorzy teatralni, rodzice dzieci i same dzieci czytając coś tak przykrego? Każdy z nich oddaje część siebie i poświęca swój czas by oddać się pasji.Ja jako rodzic muszę zaprotestować i nie zgadzam się z tym jakoby dzieci miały wyglądać na wytresowane.Jest to bardzo krzywdząca opinia. Komentarz jury jest nie na miejscu.

  • B.W-W pisze:

   Zgadzam się że komentarz mógłby zostać do wewnętrznego przemyślenia. Dzieci które wystapiły, jakkolwiek to robią przyszły bo teatr to ich obszar zainteresowań. Prosimy o motywujące i budujące przemyślenia.
   B.W-W

  • StarszaSiostra pisze:

   Najmocniej przepraszam, ale cóż krzywdzącego jest w mówieniu komuś, że może być w czymś lepszy? Przecież tu nie chodzi o zniechęcenie, a jedynie o to, by te dzieci się rozwijały. Wmawianie dzieciom, że są doskonałe, kiedy ewidentnie nie są, jest jedynie obrazą ich inteligencji i umniejszaniem ich możliwości. Nie wiem skąd ten głupi trend mówiący, że każdy jest zwycięzcą i każdego należy chwalić. Wymagajmy od siebie i innych, a może będzie mniej bylejakości w tym kraju.

   • B.W-W pisze:

    Proszę zauważyć prostą różnicę między teatrem zawodowym ,który ćwiczy aby pokazać efekt,a teatrem dziecięcym,który pokazuje efekt z uwagi na istotny proces przemiany. Teatr dziecięcy,gdy skupia się na procesie stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, wtedy mamy efekt! Zawodowiec bez względu na niewygodę pracy stawia na ostateczny efekt,nie analizuje procesu.
    Teatrowi dziecięcemu stawia się zadania poprzez rozbudzanie jego zmysłów obserwacji, słuchu i współpracy oraz czujności w grupie. Oto przepis na efekt!

    Zawodowcy muszą zobaczyć w wyobraźni efekt i swoimi umiejętnościami dojść do niego.
    OTO ZASADNICZĄ ROZNICA!. Przestrzeń dziecka musi być przyjazna, by walory przedstawienia wychodziły naturalnie od młodych”aktorów”, zawodowcy są odporni i mają warsztat , im można w ostry sposób mówić,bo swoimi wyuczonymi umiejetnosciami poradzą sobie.

 10. Zawiedziona pisze:

  Szanowne jury chyba nieco poniosła fantazja… To są dzieci, nie aktorzy profesjonalni, nie przyznanie miejsc to jedno, ale komentarz jury jest demotywatorem dla tych dzieci które mimo wielu zajec w szkołach chcą i przygotowują się wiele miesięcy żeby się zaprezentować, zamiast śmigać na komputerach chcą chodzić na próby,to jest policzek – stwierdzić że dzieci wyglądają na wytresowane i zmuszone do występu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *