POWTÓRZMY TO JESZCZE… TRZY RAZY

To już było, ale na życzenie wielu zachwyconych, pojawi się na scenie Młodzieżowego Domu Kultury jeszcze trzy razy: 9, 10 (o godz. 18.00) i 11 marca o godz. 9.00 naprawdę wyjątkowy i porywający spektakl „Nie zginęła”! To trzeba koniecznie zobaczyć – chociaż raz.Solidnie przygotowany projekt pań Anny Korczyk i Anny Dzierwy porównać można do pięknego gobelinu, stworzonego zręcznymi palcami utalentowanych hafciarek. Każda nić składająca się na to arcydzieło to jedna osoba, która pełnym sercem oddała się swojej roli – aktor, akustyk, oświetleniowiec, scenograf i widz, bowiem również widownia swoimi emocjami rzetelnie przyczyniła się do sukcesu widowiska – podkreśliły obie Twórczynie.
Premierę widowiska przygotowanego przez Teatr Oddzielny wspomogli uczniowie wojskowych oddziałów ZSP nr 2 oraz prężnie rozwijająca się ostoja naszego patriotyzmu – z dumą recytujące „Katechizm polskiego dziecka” „Czadowe dzieciaki”.
Spektakl zrealizowano z rozmachem – aż 58 osób (!) wystąpiło w inscenizacji XX-wiecznych działań zbrojnych Polaków, którą śmiało nazwać można nazwać wręcz rekonstrukcją.
Historia prowadzi nas przez zatrważający początek II wojny światowej – wystraszony tłum słucha radiowego komunikatu prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. „A więc – wojna!”.
Matka Janka sięga po rodzinny album i przywraca pamięć minionych czynów bohatersko walczących przodków.
Pradziad walczył w powstaniu listopadowym, dziad zginął w styczniowym a ojciec… Pojawiają uczestnicy zmagań o odzyskanie wolności ojczystej ziemi podczas I wojny światowej. Józef Piłsudski zbiera swoje legiony. „Marsz pierwszej brygady” doniośle rozbrzmiewa wokół, a żołnierze z każdego końca sali, tak jak niegdyś z różnych zakątków dawnej Polski, biegną ku nowemu dowódcy. Ten, z ideami równości i nadzieją na odzyskanie wolności, prowadzi naród do walki o niepodległość.
Symboliczna finał zamykający widowisko „Nie zginęła” gromadzi na scenie wszystkich aktorów. Tym razem w strojach i działaniach współczesnych, dzisiejszych. To dzisiejsza Polska, nad którą nie wisi już bat bezlitosnego oprawcy. Rozbawiona, zadowolona, dostatnia, bezpieczna. Polska XXI wieku. Zjednoczona z Europą, pewna siebie. Wspaniała.(M&M)
Więcej na stronie http://mdk.jaw.pl/szlakiem-mariana-bogacza-nie-zginela/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *