Piosenki z okresu Solidarności

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstał w 1980 dla obrony praw pracowniczych. Wówczas podniósł z kolan Polaków i tchnął nadzieję na lepszą przyszłość. Urodzeni w tym roku są dorosłymi ludźmi i w konkursie „Piosenki z okresu Solidarności” biorą udział ich dzieci. Dla nich polityczne reminiscencje są wiedzą historyczną, więc nie budzi wielkich emocji, za to energia duchowa piosenek z tego czasu, ciągle jest pobudzająca, wciąż brzmi siłą prawdy i nadziei. Zawsze przecież będzie aktualne przesłanie, że jednak Mury runą. Każda epoka buduje ograniczenia i młodzież każdych czasów marzy, by je obalić. W każdym czasie kraj nie spełnia wszystkich oczekiwań, więc chce się, „Żeby Polska była Polską” na miarę aktualnych pragnień i marzeń. Nigdy nie będzie tak, by to, co jest, było tym, co ma być. Zawsze Ikar spróbuje wzlecieć w niebiosa, choć wszyscy wokół będą go przestrzegali, by tego nie robił. I nawet, gdy skrzydła stopi żar, jego dążenie poprowadzi innych do lepszej przyszłości.
Nic więc dziwnego, że konkurs zainicjowany przez p. Ewę Szpak z roku na rok „rośnie w siłę”. Być może za rok rozszerzy swoją formułę o pieśniarzy dorosłych…
Póki co odbył się po raz trzeci. Zgłosiło się po turnieju pieśniarskiego 19 „podmiotów wykonawczych” – czyli solistów, duetów i zespołów, wystąpiły z różnych powodów dwa mniej. Zdaniem prowadzącej konkurs, p. Renaty Gacek – „uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawstwa, najwyższy w porównaniu z dwoma poprzednimi”. I jurorzy: Ewa Gajda – Migacz, Maciej Bryl i Michał Łyp nie zaprzeczyli tej opinii.
Publiczność – w większości złożona z uczestników, ich rodzin i przyjaciół – także przychyliła się do tej opinii. Gdyby – a szkoda, że nie było zbyt wielu obserwatorów niezależnych – przybyli inni miłośnicy pięknolicej Kaliope, muzy pieśni bohaterskiej, pewnie i oni nie zaprzeczyliby, że poziom tegorocznych zmagań był rzeczywiście wysoki.
Niewątpliwą gwiazdą zmagań, zdaniem przewodniczącego NSZZ Solidarność Nauczycielska – M. Bryla, stała się Julia Knot, której przyznał osobistą nagrodę. Julia ma nie tylko głos, lecz także, mimo młodego wieku, swoistą charyzmę. Jest bez wątpienia wielką nadzieją jaworznickiego wokalu. Lecz także inni wykonawcy sprawiali, że ręce same składały się do oklasków.
Wyniki konkursu
kat. Gimnazjum:
1m. Julia Knot
2m. Wiktoria Banasik, Bartosz Paluch
3m. Emilia Pietrzyk

wyróżnienia:
Martyna Parzoch
Hubert Kubowicz
Paulina Kwadrans
Rozalia Urbanik

Kat. Ponadgimnazjalna
1m. Sandra Duś
2m. Iga Soczawa
3m. Szymon Kurzyński
3m. Milena Jamrocha

wyróżnienia:
Oliwia Dudek, Anna Pazdur
Olga Ćwik
Nicol Błońska
Zespół wokalno-instrumentalny ZSP 2
Wiktoria Klocek, Katarzyna Kwiecień
Chór Minstrel

2 Odpowiedzi na Piosenki z okresu Solidarności

  1. KingaMa napisał(a):

    Dzięki za przydatny i dobrze przygotowany artykuł.

  2. Anna napisał(a):

    Katarzyna Kwiecień i Wiktoria Klocek są LO III w Jaworznie, a nie z LO II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *