PEREŁKI I DIAMENTY – z nagraniami

W 1996 roku Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury – Jolanta Rosik-Rosińska wraz z Jarosławem Piątkowskim, właścicielem Studia Pro-Media, przystąpili do organizacji 1 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. Organizatorzy chcieli zachęcić do śpiewania dzieci i młodzież z małych ośrodków wiejskich. W ciągu 24 lat konkurs się rozrósł, objął swoim zasięgiem całą Polską i trafił do Jaworzna.W Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzników rozgrywane są kwalifikacje regionalne, drugi etap konkursu, przyjeżdżają więc uczestnicy, już wyselekcjonowani, wybrani, najlepsi, więc też poziom wykonań jest wysoki. Pojawili się przedstawicie miast i wiosek – w kolejności alfabetycznej: Bielsko Biała (1), Bobrowniki (1), Bolesław (7), Boronów (1), Bukowno (2), Cieszyn (3), Chorzów (3), Hucisko(1), Jastrzębie Zdrój (6), Jaworzno (1), Katowice (1), Klucze (1), Koniecpol (1), Kuźnia Raciborska (1), Łobzów (1), Łaziska Górne (1), Mysłowice (1), Orzech (1), Pawłowice (1), Porąbka (1), Pszczyna (1), Rabka Zdrój (1), Rydułtowy (3), Sławków (5), Strzemieszyce Małe (1) i Zabrze (1) – w nawiasie liczba uczestników, których w sumie przybyło do Jaworzna aż czterdzieścioro siedmioro. Nic więc dziwnego, że jurorzy napawali się znakomitymi wykonaniami od godz 11 do 18.
Zdaniem jury poziom jak każdego roku jest wysoki i coraz wyższy. Wykonawców można było podzielić pod względem profesjonalności na megaprofesjonalistów, profesjonalistów i zawodowców, którzy jeszcze powinni podszlifować umiejętności. Większość pod względem techniki wykonawczej na bardzo dobrym poziomie, a reszta to – dziewięć perełek uhonorowanych kwalifikacjami do finału.
Protokół z kwalifikacji regionalnych 24 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”Jaworzno, dnia 2019-05-28 Etap konkursu: 2
Komisja artystyczna w składzie:
1. Jarosław Piątkowski
2. Anna Dzierwa
3. Bernadeta Zapała
postanowiła zakwalifikować do finału 24 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” następujących wykonawców:
Lp. Imię Nazwisko Piosenka wykonywana w finale Placówka Opiekun
1. Paulina Knapik Naprawdę chcę – Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie, op. Magdalena Rabanda
2. Anna Laskowska Większy świat – Studio Artystyczne Maciej, op. Sandra Sojka
3. Lena Leśniewska Piosenka drewnianych lalek – Studio Piosenki Cieszyn, op. Katarzyna Lasota Muszyńska
4. Aurelia Radecka Znów wędrujemy – Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie, op. Magdalena Rabanda
5. Balbina Herej Chłopak z drewna – Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie, op. Aneta Ślusarczyk
6. Wiktoria Siudyka Po tamtej stronie marzeń – Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie, op. Agnieszka Rosa
7. Karina Skwarczyńska Na brzozowej korze – Porąbka, op. Aleksandra Stępień
8. Aleksandra Mirek Czas nas uczy pogody – Łaziska Górne, op. Anna Mikoś
9. Zuzanna Płaza Dworzec – Gminny Ośrodek Kultury w Boronowie, op. Agata Kudlek

Ponadto Komisja postanowiła wyróżnić następujących wykonawców:
1. Karol Cieślik
2. Maja Kaczmarczyk
3. Piotr Klima
4. Weronika Machura
5. Zuzanna Sałakowska
6. Karolina Siudyka
7. Aleksandra Bojko
8. Julia Góra
9. Julia Kapusta
10. Wiktoria Lach
11. Julia Mańka
12. Jagoda Bilewicz
13. Weronika Błaszczak
14. Dominika Filipek
15. Kinga Kasprzyk
16. Iwona Krzystanek
17. Agnieszka Brzykcy
18. Anna Dembowy
Sponsorem systemu jest Studio Pro-Media, wydawca płyt edukacyjnych dla nauczycieli, instruktorów i wokalistów – http://sklep. wygrajsukces. com. pl oraz producent obozów artystycznych: http://obozyartystyczne. pl/.
Link do werdyktu: http://werdykty.wygrajsukces.com.pl/ew/61/jaworzno1q2w3e4r5/Jaworzno
Na co jurorzy zwracali szczególną uwagę?
Oprócz profesjonalizmu? Pan Jarosław Piątkowski, pomysłodawca i organizator szuka wśród wykonawców osobowości scenicznej.
Co to takiego? Pojęcie dość szerokie.
Najprościej wykonawców, którzy potrafią zelektryzować widownie, którzy sprawiają, że nagle głowy się podnoszą, uszy strzygą, oczy otwierają się szeroko. To ktoś z charyzmą. Ktoś wyjątkowy, unikatowy. Dla nas tegoroczny objawieniem była – nie wiem czy powinnam tak indywidualnie? – waha się pani Bernadetta Zapała, ale powiem. Urzekła nas bez reszty Paulina Knapik. Najprawdziwszy diament z takim powerem, że niewiele brakowało a wysadziłaby w powietrze scenę, a może nawet cały MDK.
Jednym słowem jurorki tańczyły jak zagrał Piątkowski?
Bynajmniej. Pan Jarosław bez wątpienia miał głos decydujący. W końcu to jego konkurs, ma największe doświadczenie i wie, kto ma szanse w zmaganiach finałowych. Ale jednocześnie potrafi uznać racje innych jurorów. Na nasze uwagi reagował z całą powagą. Uznawał nasze racje i potrafił się wycofać z własnych wyborów, jeśli dostrzegłyśmy coś, co umknęło jego uwagi. Pracowało się nam więc znakomicie.
Jak wypada nasz Jawor w porównaniu z konkursem Wygraj sukces?
Pozytywnie. Oczywiście jest większa rozpiętość umiejętności, ale pojawiają się także klejnoty, które błyszczą najprawdziwszym blaskiem. Jeśli mogę, to doradzałabym organizatorom nie żałować nagród i innych dowodów uznania. Jeśli są nagrody, warto je przyznać. Z pewnością nikt na tym nie ucierpi. Zwykle pochwała więcej przynosi korzyści niż zachowawcza nagana.

Konkurs prowadziła i robiła zdjęcia pani Renata Gacek. Za poziom akustyki odpowiadali Kuba Biesiada (wręczał też dyplomy) i Michał Łyp, który nie mógł patrzeć, co się wyrabiało – obaj na zdjęciach. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.