PATRIOTYCZNY MINSTREL

Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jaworznie jest doskonale znana z eliminacji do konkursu wokalnego znanego powszechnie pod nazwą Złota Kantyczka. Doświadczenie i prestiż Fundacji sprawiło, że na konkurs „Śpiewam Tobie Polsko” zorganizowany z z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zgłosiło się do udziału wiele zespołów z całego regionu.Tym bardziej, że patriotycznemu przedsięwzięciu patronowali: abp Wiktor Skworc – Metropolita Katowicki, ks. bp. dr Grzegorz Kaszak – Biskup Diecezji Sosnowieckiej, Marcin Krupa – Prezydent Miasta Katowice i Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty.
Głównymi celami było pobudzenie szkolnych i amatorskich zespołów muzycznych do wykonywania polskich pieśni patriotycznych, popularyzacja najbardziej wartościowych treści muzycznych i literackich w pieśniach oraz stworzenie stałego forum wymiany doświadczeń i współpracy między zespołami muzycznymi upowszechniającymi polskie pieśni patriotyczne.
Jednak bez wątpienia znacznie ważniejsze dla nauczycieli muzyki i młodych wykonawców były emocje związane ze Stuleciem. Taka okazja zdarza się wszak raz na sto lat.
I ten konkurs przebiegał etapowo. Przesłuchanie rejonowe dla śpiewaków z Jaworzna zorganizowano 11 października w Klubie Relax. Wziął w nim udział nasz, mdkowski zespół wokalno -instrumentalny „Minstrel” prowadzony przez m. Zygmunta Kobiałkę i bez trudu trafił do finału. Nic dziwnego – w maju tu właśnie, w siedzibie eMBandu zgarnęli jak swoje I miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej.
Finałowe przesłuchanie, które uważnie oceniali dr hab. Anna Waluga – prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dr Grażyna Darłak – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i dr Dominika Lenska – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach nie było już takim „spacerkiem”. Wystąpiło aż 29 zespołów z całego województwa. Niektóre, jak choćby rewelacyjnie wyśpiewujący kolędy Wojkowicki Zespół Bluesowy (WZB) z Zakładu Karnego w Wojkowicach znane i w Jaworznie.
Stres i kłopoty zdrowotne niektórych członków „Minstrela” nie pozwoliły na pokazanie się od najlepszej strony.
– O nie! Nierówne oddechy, nie takie frazowanie, tu zbyt cicho, a tu za głośno – narzekał prowadzący zespół szef chóru, dyrygent i organista w jednym, wsłuchując się w nagranie z konkursu. Sam też wziął na siebie część winy, bowiem przy jednej z wykonywanych pieśni zapomniał, że chórzyści czekają na jeszcze jedną, ostatnia zwrotkę.
Mimo takich przeciwności losu jednak nie było tak źle (choć mogło być lepiej) – jest prestiżowe wyróżnienie.
W kategorii – dzieci I miejsca zajęły: Zespół wokalno-instrumentalny „SING KIDS” z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Orzechu oraz
Zespół folklorystyczny „FRELKI Z KARLUSAMI” ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu
Wyróżniono Zespół wokalny „PIĄTKA” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworznie
W kategorii – młodzież
I miejsca zdobyły: Zespół wokalno-instrumentalny „REMEDIUM” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda” w Rybniku i Zespół wokalno-instrumentalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu
Na wyróżnienie zasłużył Zespół wokalno-instrumentalny „MINSTREL” z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie
Wystąpili w nim: siostry Julia i Lena Pasternakówny (śpiew i flety), Angela Łukaszewska (instr. perkusyjne i śpiew) oraz: Antonina Surmacz, Daniel Głaz, Ewa Zagórska, Magdalena Chechelska, Zofia Psiuk, Nikola Kocjan, Alicja Bąk, Justyna Głąbińska, Aleksandra Łazarz, Patryk Zajączkowski, Sebastian Zuber, Daniel Dudziak i Anna Kijas.
Z pewnością jeszcze ich usłyszymy – choćby na Jasełkach, które w MDK przewidziane są w dn. 18 stycznia (piątek) czy w czasie festiwalu „Złota Kantyczka”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *