Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy 2016 – podsumowanie

Sofizmaty czy dowodzenie prawdy? Konkurs krasomówczy
„Krasomówstwo? Czy w dobie tekstów ikonicznych jest jeszcze potrzebne?” Tak. Sztuka pięknego mówienia nie zginie dopóty, dopóki będą istnieć ludzie, ponieważ jest istotnym narzędziem w zdobywaniu tego, co najbardziej pożądane – władzy, sławy i pieniędzy.
W środę, 23 listopada 2016 roku, w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbył się Finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, którego główną nagrodą jest wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie europosła profesora Jerzego Buzka.
Młodzieżowemu Domowi Kultury w Jaworznie przypadł zaszczyt zorganizowania eliminacji lokalnych, które miały miejsce 9 listopada. Zadaniem uczestników było wygłoszenie pięciominutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego „Lux ex Roma” (Światło z Rzymu). Chrzest Polski 966-2016”.
Organizator przesłuchań, pan Zbigniew Adamczyk zaprosił do jury panią doktor Beatę Wronę oraz panią Konstancję Zarzycką, rzetelnie wypełniwszy najpierw obowiązek poinformowania gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Jaworznie i regionie o odbywającym się konkursie. Mimo starań zgłosiło się nań niewielu biegłych w sztuce przemawiania. Nie wiadomo, czy potencjalnych kandydatów na krasomówców przeraziły surowe zasady retoryki czy temat narzucający określoną interpretację faktów.
Być może wielu młodych ludzi utożsamiło retorykę z sofistyką i czmychnęło, obawiając się konieczności użycia nieuczciwych chwytów. Niepotrzebnie!
Wszyscy ci, którzy pozostali na placu boju, spreparowali wypowiedzi bardzo dobre (a nawet doskonałe) pod względem merytorycznym, natomiast największym kunsztem oratorskim wykazał się Łukasz Nalepa z XIV LO w Katowicach, który otrzymał nagrodę specjalną (bon do EMPiK-u). Do drugiego etapu konkursu (na poziomie regionalnym) zakwalifikowała się także Marta Jura z ZSO nr 1 w Katowicach.
Wyniki finałowych zmagań nie są jeszcze znane, a my już dziś zachęcamy nauczycieli, by ułożyli przemówienia przekonujące wychowanków do uczestnictwa w następnym, XX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.