NATALIA MŁYNARZ – MISTRZYNI CHARAKTERYZACJI

Kto, jeśli nie ona? Miała zaledwie 15 lat, gdy zajęła 3. miejsce podczas mistrzostw w Facepainting Trophy w Warszawie w kategorii profesjonalnej w 2019 r.

Na pytanie – Czym dla ciebie jest bodypainting? Natalia Młynarz odpowiedziała – Zabawą, twórczością i przygodą. Sposobem wyrażania siebie. Czymś innym, ciekawym, niepowtarzalnym.
W twórczej zabawie pomaga i prowadzi ją Marian Folga – przedstawiać nie ma potrzeby. W jego zespole Dyemotion Natalia tańczy już od sześciu lat. Od trzech pod jego czujnym okiem szkoli się w technice bodypaintingu. Pomaga mu także jako asystentka w międzynarodowych mistrzostwach w malowaniu ciała.
Rok 2020 dla wszelkiego rodzaju twórców funkcjonujących w przestrzeni publicznej jest niezwykle trudny. Ze względu na pandemię, ze względy na wymagany dystans społeczny. Rzadko, albo wcale odbywają się zawody sportowe, konkursy z udziałem publiczności, dostęp do teatrów i kin jest utrudniony. Nawet szkoły świecą pustkami. Jednak życie nie znosi próżni.
Latem odbyły się 8. Ogólnopolskie Mistrzostwa Charakteryzacji w kategorii profesjonalnej i 2. w kategorii Junior 15-17 lat- całkowicie online. Wzięła w nich udział Natalia i zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Junior. Tematem mistrzostw był Popart – Opart. Oba kierunki w sztuce już nieco przebrzmiały, ich apogeum popularności przypadło na lata 50 – 60 ubiegłego wieku. Wcale to nie oznacza, że nie są wciąż obecne w sztuce użytkowej, szczególnie w reklamie i komiksach. Charakterystycznymi elementami obu kierunków jest odważne, początkowo wręcz szokujące używanie agresywnych, rażących kolorów, których zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, a nie na jego intelekt czy emocje. Opart lubuje się w abstrakcyjnych kombinacjach linii dających geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia. Zadanie zatem wcale nie łatwe, jeśli ma się dyspozycji fakturę ludzkiego ciała. A artyści bodypaitingu mieli za zadanie przygotować pełną charakteryzację postaci, kostium, twarz, fryzurę i inne dodatki. W półfinałach modelką Natalii była Weronika Brandys, a w finałach Karolina Słomska.
Natalia twórczo wykorzystała wszystkie elementy charakterystyczne dla obu kierunków – w jej dziele odnaleźć można i komiksowe rysunki, i śmiałe linie, a wszystko uzupełnione skrawkami gazet, gdzie najczęściej wciąż odnaleźć można popartystowskie echa.
Natalia jest uczennicą CKZiU, gdzie uczęszcza do klasy o kierunku grafika komputerowa. Z pewnością właściwy wybór dla współczesnej artystki – bodypainterki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.