NADCHODZI NOWY BAND!

Jaworzno muzyką stoi. Już są dwie wspaniałe orkiestry, a po cichutku, po malutku skrada się ostrożnymi kroczkami trzecia. Jeszcze bez nazwy, jeszcze niewidziana, jeszcze niesłyszana, bo spręża się, mobilizuje, przygotowuje do wielkiego antreé.
Jej inspiratorem, trenerem, dyrygentem, dyrektorem, kompozytorem i aranżerem jest Artur Majewski.
MłoDeK – Jakie ma pan kwalifikacje do podjęcia się takiej potwornie trudnej misji? Przecież nie jest pan dyrygentem.
Artur Majewski – Skończyłem Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z dyrygentury dostałem, a co, jak się chwalić, to chwalić – bardzo dobry. Więc bardzo dobrze wiem, jak się prowadzi orkiestrę. Co więcej dyrygowałem orkiestrą, która grała moją kompozycję w mojej aranżacji. Wystarczy?
MłoDeK – Straciłem oddech z wrażenia. Jednak czy to wystarczy, żeby zająć wymarzone miejsce na wypełnionym szczelnie jaworznickim rynku muzycznym?
AM – Spokojnie. Naszym zamiarem nie jest komercyjne rozpychanie się. To ma być orkiestra działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury, placówce oświatowej, zatem jej misją będzie przede wszystkim uczenie specyfiki artykulacji i repertuaru muzyki rozrywkowej, z naciskiem na jazz. Stąd w naszym repertuarze znajdą się kompozycje klasyków jazzu, szczególnie Milesa Davisa. Przygotowujemy aranżacje utworów z najsłynniejszej i jednej z najważniejszych płyt w historii jazzu „Kind of Blue” – np. So what, All Blues”.
MłoDeK – I oczywiście kompozycje Majewskiego?
Oczywiście, ale też nie będziemy stronić od bardziej rockowych nastrojów, zmagamy się też z repertuarem „Kultu”.
MłoDeK – Jednak komercja?
AM – Bynajmniej. To będzie orkiestra młodzieżowa, grająca dla młodzieży, a młodzież uwielbia energię rocka, jego dynamikę, ale i muzykalność. Stąd „Kult”. Stąd szeroko otwarte drzwi dla wszystkich młodych muzyków, którzy szukają swojego miejsca w muzycznym świecie, mają własne propozycje repertuarowe, własne pomysły muzyczne. Aktualnie orkiestrę tworzy dziesięcioro muzyków: Szymon Domagała (alto sax), Paweł Hajduga (pr), Artur Jakóbik (dr), Magdalena Katra (bs), Hubert Kubowicz (tbn), Kuba Korzonek (bs), Kamil Kowalczyk (alto sax), Barnaba Matusz (gr), Maria Migas (cajoon), Julia Wojtyra (fl).
MłoDeK – Czy orkiestra ma już nazwę, może MajBand?
Póki co, jeszcze nie. Na pewno nie MajBand, może Poligon? Trwają pertraktacje. Każdy ma przecież swój pomysł, swoją propozycję i swój głos.
MłoDeK – A plany na przyszłość?
AM – Sceniczny debiut, oczywiście w sali widowiskowej MDK, a później? Wraz z rozwojem repertuaru z pewnością pojawią się propozycje…
MłoDeK – I Majewski wypłynie na szerokie wody?
AM – Nie o mnie chodzi, lecz o szansę dla młodych, zdolnych, dynamicznych. Dla mnie dziś najważniejsze jest oczekiwanie na potomka.
MłoDeK – Kiedy?
Na dniach…
MłoDeK – Będzie sporo mocnych dźwięków – Wesołych Świąt.
AM – Wzajemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.