Młodzieżowy Duch Kultury wstępuje w jaworznickich Seniorów!

Piątkowy wieczór 5. października odsłonił przed starszymi mieszkańcami naszego miasta kolejną kartę atrakcji z talii Tygodnia Seniora. Tym razem mocna piątka – czyli zespół Grająca Szafa!
Serdecznie witający i pozdrawiający przybyłych prowadzący – Maciej Zaremba – krótko zapowiedział nadchodzące tanecznymi krokami uderzenie hitów lat 70 i 80. W blasku reflektorów na scenę wtargnęli oczekiwani artyści, przypominając od razu cel wydarzenia. Utwór „Celebration” (Kool & The Gang)! Pierwsze niepewne uśmiechy pojawiały się na ustach gości.
„A teraz zaśpiewajmy razem!” – zaproponowała jedna z piosenkarek. Repertuar – okazało się – zespół poszerzył o 6. (i jak się później okazało – także 9.) dekadę XX w.
Buntownicze „O mnie się nie martw” Kasi Sobczyk otworzyło muzyczne talenta seniorów, lecz prawdziwy przełom nastąpił wraz z brzmieniem wstępnych nut znanej wszystkim piosenki Anny Jantar. Uczestnicy natychmiast podchwycili pozytywny, wbrew pozorom, wydźwięk słów „Nic nie może wiecznie trwać”. W pewnym momencie zespół zamilkł, a role się odwróciły – teraz to artyści z przyjemnością wsłuchiwali się w śpiew prawie trzystu osób.
Zachwyceni wigorem seniorów muzycy z egzaltacją niemal, rzecz jasna uzasadnioną, prorokowali im jeszcze długie lata rzutkiej przyszłości.
Kolejne przeboje tylko utwierdziły zebranych w przekonaniu, że druga młodość gości przeżywa dopiero swój rozkwit.
„Ale za to niedziela” i energicznie falujące w górze ręce, „Ney nah nah nah” i pierwsze próby tańca, aż w końcu dopasowane jak zwierciadło „I’m so excited” zrywające z ramion marynarki panów i wznoszące w powietrze chustki pań.
Czy można bardziej rozbudzić tak rozentuzjazmowaną publiczność?
Wham! „Wake Me up Before You Go-Go” – mówi samo za siebie.
I czy to… koniec?
„Zostańcie z nami dłużej!” – krzyczała burza oklasków, a rozmarzony wzrok seniorów niósł prośbę: „Pozwólcie nam jeszcze przez kilka minut poczuć się, jak w wieku dwudziestu lat!”.
Powrót do korzeni z piosenką Haliny Benedyk był balsamem na serca słuchaczy, którzy wdzięcznie nagrodzili Grającą Szafę aplauzem.
W żwawo dyskutujących grupach seniorzy rozeszli się. Pełną piersią czerpali świeże powietrze, przygotowując się na kolejne niespodzianki trwającego dla nich tygodnia.

tekst Michał Masterak zdjęcia Wiktor Kornaś

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *