Konkurs Wiedzy o Sejmie

Polskie sejmowe tradycje sięgają czasów przedhistorycznych – średniowieczny kronikarz podaje, że pierwszy sejm zebrał się pod przewodnictwem Gracusa, czyli króla Kraka, co miał kłopot ze smokiem. Legenda dowodzi, jak wcześnie Polacy doceniali uroki parlamentaryzmu. Nic więc dziwnego, że od kilku lat na terenie całego kraju, pod patronatem marszałka Sejmu jest organizowany Konkurs wiedzy o Sejmie, który pozwala poszerzyć wiedzę o najważniejszym organie, którego główną funkcją jest uchwalanie ustaw (w tym budżetu państwa) i uchwał, a przez to określanie podstawowych kierunków działalności państwa. Konkurs przeprowadzony został z inicjatywy Posła RP pana Dariusza Starzyckego i składał się z części wykładowej i z części konkursowej.
W części wykładowej pracownice Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu RP, panie Patrycja Szlosowska i Magdalena Germak przedstawiły historię polskiego parlamentaryzmu, liczącą sobie niemal 700 lat, bowiem pierwszy, historycznie udokumentowany sejm wyznaczył Władysław Łokietek na 26 maja 1331 w Chęcinach.
Opowiedziały także o architekturze budynków Sejmowych, bogato ilustrując opowieść zdjęciami wnętrza Sejmu. Dzięki temu można było wirtualnie zwiedzić Sejm, nie tylko miejsca powszechnie dostępne gościom, lecz także takie zakamarki, które zwiedzającym z przewodnikiem nie są pokazywane.
Uczestnictwa w konkursie podjął się Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego. Przeprowadzono eliminacje, w których wzięło udział 430 uczniów z LO nr 3 i SP nr 2. Do finału zakwalifikowano 54 najlepiej zorientowanych w tematyce sejmowej. W sali widowiskowej MDK pojawili się wraz z nauczycielami oraz panią dyrektor Martą Figurą, którzy starali się ze wszech sił dopingować swoich zawodników. I oczywiście prawie wszystkich uczniów szkoły, zachwyconych możliwością dopingowania koleżankom i kolegom, a jeszcze bardziej okazją wyjścia z budynku, bowiem wiosna rozkwieciła się wszystkimi kolorami tęczy.
Test jednokrotnego wyboru składa się z 30 pytań. Czwarte miejsce i nagrodę ufundowaną przez pana posła dostała Zuzanna Kiełbasa.
Trzecie miejsce zajął Franciszek Bąk. Drugie Aleksandra Rejdych. Zwycięzcą został Arkadiusz Dudziak.
Wśród zaproszonych gości byli pan prezydent Tadeusz Kaczmarek oraz pracownicy komunikacji społecznej kancelarii Sejmu.
tekst i zdjęcia Wiktor Kornaś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *