Konkurs teatralny dla najmłodszych

Pierwsza edycja została rozegrana rok temu. Pomysł chwycił, więc pomysłodawczyni, p. Dorota Bialik postanowiła pójść za ciosem i powtórzyła konkurs, do którego przystąpiło siedem zespołów teatralnych z siedmiu jaworznickich przedszkoli.W piątkowe przedpołudnie 15 czerwca zaroiło się od maluchów w Młodzieżowym Domu Kultury. Wszystkie rozbawione, rozhałasowane, swobodne, gdyż w tym wieku konkurs teatralny bynajmniej nie jest stresującym zderzeniem konkurentów, lecz po prostu doskonałą okazją, by pokazać swoje talenty, przebrać się w niezwykły strój i zebrać zasłużone brawa. A właśnie braw, uznania i nagród dzieci są najbardziej spragnione. Poza oczywiście czułością, której dostarczają im, jako nagrody podstawowej, zachwyceni rodzice.
Naturalności, z jaką dzieci zabrzchowują się na scenie, pozazdrościć może najwytrawniejszy aktor – są po prostu w swoim żywiole. Tak przecież się uczą – naśladując, podglądając, powtarzając. Łatwości, z jaką przyswajają sobie tekst, wypowiadany z lekkością i swadą, pozazdrościć może każdy – szczególnie uczniowie starszych klas szkoły średniej, którym nauczenie się krótkiego wierszyka sprawia olbrzymi problem. Niestety, ta cudowna łatwość wchłaniania wiedzy mija bezpowrotnie – więc niech się „Jasie uczą za młodu, żeby później Janowie umieli”!
Przy stole jurorskim zasiadł kwiat jaworznickich znawczyń teatru. Panie: Renata Gacek, Halina Sokólska, Anna Stelmachów- patronowała po raz drugi honorowo – Ewa Zuber. Zatem aż dwie radne włączyły się intensywnie w teatralne edukowanie najmłodszych, co znakomicie świadczy o poziomie kulturalnym naszych jaworznickich rajców. Poziom występów oceniły wysoko, lecz musiały jednak rozdzielić cenne nagrody i wyróżnienia.
Grand Prix przyznały Społecznemu Przedszkolu MTO za spektakl „Nocne marki” – zespołem dyrygowały fachowo panie Katarzyna Wilkosz – Grześkowiak oraz Żaneta Gocyk.
I m – Przedszkole nr 1 – za bajkę „O pięknej krakowiance, królu Kraku i smoku wawelskim” – op. Renata Baran, Anna Jachimczyk.
II m – Przedszkole nr 24 – „Przyjaciele wiatru” – op. Beata Opiela, Beata Kurdziel.
III m – Przedszkole nr 1 – Czerwony Kapturek – op. Teresa Łazur, Helena Chlebicka.
Pozostałe zespoły jury także wyróżniło –
Przedszkole nr 1 – Wielki dylemat czyli szkoła w smerfowym lesie – op. Teresa Łazur, Helena Chlebicka
Przedszkole nr 7 – Zagubione korale – op. Barbara Zymon
Przedszkole nr 18/ MDK – Orle Pióro – op. Katarzyna Habowska
Zabawę teatralną rozpoczęła klasa II a z I LO od różnorodnych piosenek, które czasem nuciła, a czasem w głos śpiewała cała widownia – i klasa II a zabawę kontynuowała w czasie gorących obrad jurorek. Były gry, były zabawy i było całe ZOO pana Brzechwy. To nie wszystko – słodkie, cukierkowe podziękowania umiliły wszystkim dzieciakom trudy występów. Nad całością czuwała wybornie pomysłodawczyni konkursu – pani Dorota Bialik, która całość przygotowała i ma zamiar – mimo konkurencji, jaką ej zrobiła radna Renata Chmielewska z DK Jeleń – kontynuować przedszkolne batalie teatralne przedszkolaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *