ADAMCZYK Z. MINI TEATRZYK TRUSKAWECZKI

groszki600

 Mini Teatrzyk „Groszki” zadebiutował w MDK bajką PRZYJACIEL WIATRU I SŁONECZNEGO PROMYKA wg Antoniny Domańskiej przygotowanej jako teatrzyk kukiełkowy.
Okazało się jednak, że kukiełki, nawet lekkie, są jednak zbyt ciężkie, by animować je przez kilkanaście minut. Więc,  tym razem w wersji aktorskiej, przygotowano  spektakl o małym Indianinie, który zagubił się w lesie. Jednak zamiast złych wspomnień wrócił najedzony i przekonany, że najważniejsza jest przyjaźń, a wszyscy – ludzie i zwierzęta są braćmi. Bajeczka „Orle Pióro” po raz pierwszy wystawiona została w czasie dnia otwartego jaworznickiej wioski indiańskiej. Spodobała się, więc dzieciaki wystawiły ją jeszcze w kilku szkołach i przedszkolach. Za każdym razem widownia bardzo żywo reagowała na perypetie chłopczyka, który potrafił się zaprzyjaźnić z władcą puszczy, niedźwiedziem grizli.
W 2013 roku wzięliśmy udział w „Jaworze” z bajką muzyczną (muzykę skomponował maestro Zygmunt Kobiałka) „Lucjan, lew, którego nie było”.  Niestety zabrakło czasu na dopracowanie całości i … klapa.  Ale ramion mali aktorzy nie opuścili – występ z okazji Dnia Ojca usatysfakcjonował  widownię i występujących.
Kolejny rok działalności  – znów Groszki poległy z wyborną interpretacją Kubusia Puchatka – czyli Fredzi Phi Phi z muzyka E. Puchalskiego. Płaczu nie było – przeciwnie, postanowienie, że występ w Dniu Ojca będzie super!
Wreszcie sukces – II miejsce na XIV Miejskim Przeglądzie Humoru „Śmiej się pan z tego” i  nagroda Vis Comica – dla największego talentu komediowego dla Oli Jakowczyk. W nagrodę jedzie na wczasy do Bułgarii (z rodzicami).
Bierzemy udział w Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Jawor 2015” – i bajka o „czerwonym Kapturku” dostaje wyróżnienie. Hura!
Jest jednak poważny problem – przed Groszkami z MDK występują Groszki z MCKiS. O, nie!!!  Natychmiast zmieniamy nazwę – w demokratycznie przeprowadzonym  konkursie na nazwę wygrały „Truskaweczki” zaproponowane przez Olę Jakowczyk, więc jesteśmy  teraz Mini Teatrzyk „Truskaweczki”. Nazwa i logo ZASTRZEŻONE!
 truskaweczk
XV Miejski Przegląd Humoru „Śmiej się pan z tego” 2016 r. okazał się nadzwyczaj łaskawy.

Fragment artykułu „13 grudnia – sądny dzień. Bez „Teleranka”, ale śmiej się pan z tego” :

„Truskaweczki” pod opieką pana Zbigniewa Adamczyka przygotowały uroczą bajeczkę na przeglądzik teatralny, pełną pogodnego humoru, która jednak nie mieści się w formule konkursu „Śmiej sie pan z tego”. Trzeba przyznać jednak, że spełnia wymagania spektaklu teatralnego i dla dzieci, i dla dorosłych. Bardzo dobry tekst, urozmaicony piosenkami, barwne postaci, pomysłowa scenografia, wyrazisty morał bez moralizowania to niewątpliwe zalety miniwidowiska pełnego ciepła i pozytywnej energii. Raziły ohydne kolokwializmy, a nawet gwara młodzieżowa kalające piękny tekst pełen aluzji literackich, kryształ czystej polszczyzny. (Według mnie nie mają uzasadnienia w utworze utrzymanym w konwencji baśni). Pewne niedociągnięcia w wykonaniu także nie przystawały do starannie przygotowanego scenariusza i przemyślanej inscenizacji. Chwilami musiałem chronić uszy, (aby docierające do nich dźwięki nie stały się przyczyną rozstroju nerwowego, którego skutki odczuwają czasem moi znajomi). Usłyszałem podczas eliminacji od jednego z jurorów, że pewna (naturalna) nieporadność aktorów dodała uroku przedstawieniu i wywołała efekt komiczny. Pragnąłem wtedy zaskowytać… Proszę państwa, sztuka jest sztuczna! Wszystkie „efekty” muszą być świadomie zaplanowane, zamierzone, a bohaterowie wykreowani przez aktorów. (Nie można nagradzać aktorki („prawdziwe objawienie świata filmu”) bełkocącej pod nosem za odegranie roli kobiety bełkocącej pod nosem). Mimo wszystko sądzę, że spektakl „Truskaweczek” to wartościowe przedstawienie, które może zawalczyć o nagrodę w konkursach teatralnych.

DSC_0038DSC_0029DSC_0011

Tyle marudny dziennikarz, a efekty dla nas – Grand Prix i Vis Comica dla Maksia Kukieli oraz wyróżnienie dla Marysi Urbanik. 

W grudniu wraz z Małym Minstralem prowadzonym przez p. Zygmunta Kobiałkę zaprosiliśmy do kościoła w Dąbrowie Narodowej na Jasełka.

DSC_0070DSC_0051DSC_0025

Przed nami „Jawor 2016”. Niestety jurorzy nie docenili naszego zaangażowania i wielomiesięcznej pracy. Za to występ dla Ojców z okazji Dnia Ojca podobał się. 

W XVI Miejskim Przeglądzie Humoru Śmiej się pan z tego (podobno ostatnim) MT Truskaweczki zdobyły II miejsce za skecz „O smoku wawelskim”.

Kontynuujemy tradycję – znów z p. Z. Kobiałką i chórem Minstral – przygotowano „Jasełka”, które zostały wystawione w dn. 13 stycznia 2017 r. we Wspólnocie Betlejem. Było wzruszająco.

A jednak się odbył po raz siedemnastyy konkurs kabaretowy „Śmiej się pan z tego”. Udział wzięło 9 „podmiotów wykonawczych”: trzy solistki, jeden duet i pięć zespołów kabaretowych. Jury najwyżej oceniło zespół z MDK (kategoria wiekowa: gimnazjum) Szpaker & Spółka (instruktor Ewa Szpak). Za skecz „Jak uśpić pięcioraczki” – zgarnęli Grand Prix – ostatnie, czyli 3 miejsce a podium zgarnął Miniteatrzyk Truskaweczki z kabaretem „Ptasie radio” (instruktor: Zbigniew Adamczyk).

Miejski Przegląd Humoru „Śmiej się pan z tego” zmienił organizotara – tym razem odbył się pod okiem pani Konstancji Zarzyckiej 

A pod koniec stycznia – tym razem przy wypełnionej sali widowiskowej JASEŁKA, jak zwykle przy udziale zespołu Minstrel. Lecz śpiewali kolędy wszyscy i to jak pieknie…

 

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.